Tegoroczny Dzień Budowlańca oraz zakończenie lata 2023 młodzież klas budowlanych: 5bn, 4bn,3bn,2bn,1bn świętowała w trakcie dwudniowego wyjazdu zawodoznawczego. W dniach 21 i 22 września 2023 r. uczniowie wzięli udział w wyprawie, której celem było doskonalenie wiedzy połączone z obserwacją wytwarzania materiałów budowlanych w warunkach rzeczywistych.
W pierwszym dniu – głównym punktem były Kielce. Wszyscy uczestnicy w świetnych humorach:
- spacerowali wnętrzem kamieniołomu na Kadzielni, który zamieniony został na okazały park z ogromnym Amfiteatrem,
- poznali życiorys Stefana Żeromskiego słuchając prelekcji Pani przewodnik w muzeum lat szkolnych pisarza,
- pieszo pokonali trasę – szlakiem pomników i obelisków znajdującym się w parku Staszica, z kilkuminutowym przystankiem przy posągu Demeter, o której losach opowiedziała nam Weronika Piechówka,
- podziwiali wnętrza pałacu Biskupów Krakowskich, słuchając jednocześnie opowieści o historii i losach mieszkających tam osób.
Po intensywnym dniu w Kielcach młodzież dotarła na nocleg w Ośrodku Młodzieżowym w Kurnędzy z krótkim przystankiem w miejscowości Bobrza, aby obejrzeć 16-to metrowej wysokości mur oporowy, będący częścią pozostałości XIX w. huty żelaza.
Dzień zakończył się ciepłą obiadokolacją oraz wspólnym biesiadowaniem przy ognisku z obowiązkowym pieczeniem kiełbasek.
Drugiego dnia – po smacznym, domowym śniadaniu wyruszyliśmy do Tomaszowa Mazowieckiego –tutaj swoją siedzibę ma powszechnie znana firma Paradyż produkująca płytki ceramiczne ścienne i podłogowe typowe oraz wielkogabarytowe. Zakład w pełni zautomatyzowany, pracujący w sposób ciągły zrobił wrażenie, które wzmocniło się minimum dwukrotnie po dotarciu do miejscowości Owczary i zaparkowaniu autokaru przed głównym budynkiem Zakładu Ceramiki Budowlanej – przed wejściem czekali bowiem na nas trzej dyrektorzy działów, aby nas przywitać.
Uczniowie podzieleni na trzy grupy, mogli zwiedzić praktycznie cały, nowo wybudowany zakład nr2, śledząc proces technologiczny powstawania wyrobów ceramicznych od momentu zasypywania kruszywa, poprzez proces formowania, suszenia i wypalania, aż do fazy końcowej – foliowania i składowania gotowego produktu. Miłym akcentem ze strony dyrektora, po intensywnym marszu przez hale zakładu, był słodki poczęstunek, drobny prezent i pamiątkowe zdjęcie.
W drodze powrotnej do domu budowlańcy oglądali także zamek w Ogrodzieńcu i rekultywowaną pustynię Błędowską.
Na zakończenie wspólnego wyjazdu – nie obyło się bez przekąski w KFC.
Należy wspomnieć, że w obu wizytowanych firmach uczestnicy mogli przekonać się osobiście, jak ogromne znaczenie odgrywa mechanizacja produkcji. Poruszanie się grupy wewnątrz zakładu, w którym bez przerwy trwa produkcja było nie lada wyzwaniem. Oczywiście to nie jedyne doświadczenie, jakie zdobyli nasi budowlańcy – możliwość wejścia na teren zakładów, warunki pracy, wiedza i umiejętności osób zatrudnionych robiły wrażenie i zapadły w pamięć!
Nie można zapomnieć o osobach Pani Oli Łokcik – Szczygieł i Pana Piotra Stacha, którzy zgodzili się sprawować opiekę nad młodzieżą oraz o głównym organizatorze przedsięwzięcia i przewodniku, którym był Pan Krzysztof Szczygieł.
Więcej zdjęć na stronie koła budowlanego.
Tekst i foto: A. Łokcik- Szczygieł i K. Szczygieł