Koło budowlane – to ma sens!

Od kilku lat w CKZiU działa prężnie koło budowlane, realizowane jako zajęcia pozalekcyjne. Spotkania nauczycieli przedmiotów budowlanych odbywają się  cyklicznie – raz, dwa razy w tygodniu i są skierowane zarówno do uczniów osiągających wysokie, jak i przeciętne wyniki w nauce.

Koło budowlane pozwala bowiem uczniom:

  • doskonalić umiejętności i uzupełnić wiedzę z poszczególnych przedmiotów budowlanych,
  • rozwijać zainteresowania poznawcze i naukowe,
  • uaktualniać wiedzę o budownictwie,
  • aktywizować różne metody uczenia się,
  • przygotować się do startu w olimpiadach i konkursach budowlanych.

Praca – nauka odbywa się w przyjaznej i miłej atmosferze, pozwala nawiązać koleżeńskie relacje z uczniami z różnych klas budowlanych, co niekiedy przekłada się na trwające latami przyjaźnie.

Zapraszamy do koła budowlanego!

mgr inż. Aleksandra  Łokcik – Szczygieł

mgr inż. Krzysztof Szczygieł

PS. Osiągnięcia budowlańców przygotowywanych przez Krzysztofa Szczygła.

.

…………………………………………………………………………………………………………………..

Budujemy jakość  w standardzie premium!

W dniach 19 oraz 20 stycznia 2023 odbyła się kolejna tura wizyt zawodoznawczych dedykowanych uczniom  klas – pierwszej i drugiej technikum budowlanego. Tym razem młodzież  uczestniczyła w seminarium połączonym z prezentacją multimedialną i pokazem praktycznym, zorganizowanym w firmie „Systemy Grzewcze BADAN” w Roczynach.

Odnawialne źródła energii, systemy grzewcze przyszłości, wentylacja – ogrzewanie – klimatyzacja oraz złączki oparte na rurach wielowarstwowych w Systemie MultiSkin to główne tematy omawiane podczas spotkań. Profesjonalni prelegenci, posiadający specjalistyczną wiedzę i ogromne doświadczenie w branży, w przyjemnej i atrakcyjnej formie przeprowadzili szkolenia, stwarzając także możliwość przetestowania przez uczniów montażu złączek ogrzewania podłogowego.

Uczyć się  można na wiele sposobów – nie tylko w realiach szkolnej rzeczywistości. Budowlańcy wiedzą o tym nie od dziś.

Więcej zdjęć w galerii.

tekst i foto: A. Łokcik- Szczygieł i K. Szczygieł

…………………………..

Budujemy z Wienerberger! – pod takim hasłem w dniu 6 grudnia 2022r. odbyło się kolejne z cyklu spotkań – warsztatów – wizyt studyjnych organizowanych dla uczniów technikum budowlanego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Andrychowie.

W prelekcji szkoleniowej firmy  WIENERBERGER uczestniczyli uczniowie z klas: 3 b i 4 b. Przedstawiciele firmy przyjechali do naszego Centrum na zaproszenie nauczycieli przedmiotów zawodowych – budowlanych – Pani A. Łokcik- Szczygieł i Pana K. Szczygła. Spotkanie miało na celu prezentację aktualnego obecnie na rynku asortymentu wyrobów ceramicznych ściennych oraz możliwości zastosowania ich w praktyce. Wykład prowadzony był z użyciem prezentacji multimedialnej, a jego  integralną, praktyczną częścią  był pokaz murowania z użyciem wyrobów firmy, w trakcie którego uczniowie sami mogli wykonać fragment muru (film). Każdy uczestnik otrzymał także drobne upominki przygotowane przez prelegentów.

Szkolenie przebiegało w bardzo przyjaznej atmosferze, wrażenia uczniów  były bardzo pozytywne, co tylko utwierdza  w przekonaniu, iż warto organizować tego typu spotkania.

tekst i foto: A. Łokcik – Szczygieł i  K. Szczygieł

…………………………………………………………………………………………………………………

Dzień Budowlańca 2022 fotoreportaż

Tegoroczne obchody Dnia Budowlańca trwały dwa dni.  21 i 22 września 2022 r. uczniowie klas: 4b,3b,2b,1b wzięli udział w wyprawie zawodoznawczej, której głównym celem było doskonalenie wiedzy połączone z obserwacją wytwarzania materiałów budowlanych w warunkach rzeczywistych.

W pierwszym dniu, uczniowie poznali technologię produkcji styropianu w zakładzie „Austrotherm” w Oświęcimiu.  Młodzież wizytując teren zakładu obserwowała w pełni zautomatyzowany proces produkcji stosowany w przedsiębiorstwie.

Drugiego dnia –  po smacznym, domowym śniadaniu uczniowie  po dotarciu do Bielska-Białej budowlańcy w asyście przewodników zwiedzili firmę „Prefabet” – jedynego producenta betonu komórkowego na bazie popiołów lotnych w Polsce.  Wielkość zakładu, zastosowane urządzenia do produkcji oraz wyposażenie laboratorium badawczego robią wrażenie i świadczą o dobrej kondycji firmy.

Należy wspomnieć, że w obu wizytowanych firmach uczestnicy mogli osobiście się przekonać, jak ogromne znaczenie odgrywają zasady bhp. Poruszanie się grupy wewnątrz zakładu, w którym bez przerwy trwa produkcja było nie lada wyzwaniem. Oczywiście to nie jedyne doświadczenie, jakie zdobyli nasi budowlańcy –  możliwość wejścia na teren zakładów, warunki pracy, wiedza i umiejętności osób zatrudnionych robiły wrażenie i zapadły w pamięć!

  A. Łokcik- Szczygieł i K. Szczygieł

…………………………………………………………………………………………………………………

Eliminacje szkolne Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Budowlanych 2022

W dniu 12 września 2022 r. w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Andrychowie odbyły się eliminacje szkolne OWiUB. Po czterech godzinach walki na papierze zwycięzcą został uczeń klasy 3bfn Olaf Ślusarczyk. Jednak osiągnięty wynik nie pozwolił na awans do kolejnego  etapu Olimpiady – tym razem w Krakowie.

                                                 Komitet szkolny  OWiUB:   A. Łokcik- Szczygieł i  K. Szczygieł

…………………………………………………………………………………………………………………

Remont kapitalny sali W10 – budowlańcy potrafią zaskoczyć!

Tuż przed feriami zimowymi  2022 zakończył się remont kapitalny sali W10 zlokalizowanej w warsztatach szkolnych. Uczniowie technikum budowlanego (klasa 3abn) wraz z wychowawcą i jednocześnie nauczycielem zajęć praktycznych wykonali kawał dobrej roboty:

  • naprawili powierzchnie ścian,
  • założyli listwy narożne,
  • wymalowali salę,
  • wyremontowali szafę i półki.

Zadbali także o estetykę pomieszczenia wykonując prace porządkowe.

Trzeba wspomnieć, że uczniowie chętnie pracowali  również w wolnym czasie, nie trzeba ich było zbytnio namawiać  –  ucząc się zawodu połączyli  przyjemne z pożytecznym.

Tekst i foto: A. Łokcik- Szczygieł i K. Szczygieł

.

…………………………………………………………………………………………………………………..

Graffiti budowlańców

Po kilku sesjach remontowo- modernizacyjnych na poligonie budowlanym, na jednej ze ścian powstało graffiti. Jego autorkami są nasze malarki kształcące się  w zawodzie: technik budownictwa  – Justyna Bizoń i Paulina Walaszek.

Dla wyjaśnienia:

„Graffiti to rysunek naścienny w przestrzeni publicznej tworzony najczęściej bez zezwolenia lub  rzadziej za zgodą właściciela malowanej powierzchni.”

Tematyka bywa różna,  nasze  autorki opracowały projekt nawiązujący do nauczanego zawodu. Sami oceńcie pomysł  i  jakość wykonania.

Budowlańcy też potrafią….

Tekst i zdjęcia K. Szczygieł