Koło budowlane – to ma sens!

Od kilku lat w CKZiU działa prężnie koło budowlane, realizowane jako zajęcia pozalekcyjne. Spotkania nauczycieli przedmiotów budowlanych odbywają się  cyklicznie – raz, dwa razy w tygodniu i są skierowane zarówno do uczniów osiągających wysokie, jak i przeciętne wyniki w nauce.

Koło budowlane pozwala bowiem uczniom:

  • doskonalić umiejętności i uzupełnić wiedzę z poszczególnych przedmiotów budowlanych,
  • rozwijać zainteresowania poznawcze i naukowe,
  • uaktualniać wiedzę o budownictwie,
  • aktywizować różne metody uczenia się,
  • przygotować się do startu w olimpiadach i konkursach budowlanych.

Praca – nauka odbywa się w przyjaznej i miłej atmosferze, pozwala nawiązać koleżeńskie relacje z uczniami z różnych klas budowlanych, co niekiedy przekłada się na trwające latami przyjaźnie.

Zapraszamy do koła budowlanego!

mgr inż. Aleksandra  Łokcik – Szczygieł

mgr inż. Krzysztof Szczygieł

PS. Osiągnięcia budowlańców przygotowywanych przez Krzysztofa Szczygła.

.

…………………………………………………………………………………………………………………..

Budowlaniec Kotarbina” – pierwsza edycja konkursu już za nami!

W dniu 19 grudnia 2023 roku na poligonie budowlanym warsztatów szkolnych odbył się konkurs o tytuł najlepszego budowlańca CKZiU w Andrychowie.  Startowało 10 uczestników ze wszystkich pięciu klas budowlanych –  1bn, 2bfn, 3btn, 4bfn, 5abn. Zwycięzcą pierwszej edycji został Paweł Smolec – uczeń klasy piątej.

Organizatorzy – nauczyciele: A. Łokcik – Szczygieł oraz K. Szczygieł – gratulują wszystkim uczestnikom, a zainteresowanym polecamy materiał filmowy z tego wydarzenia przygotowany przez Szymona Tabaka – ucznia klasy trzeciej budowlanej – patrz załącznik film.

foto/tekst: AŁS i K. Szczygieł

…………………………………………………………………………………………………………………

Budowlańcy poznają Środkową Polskę!   To był kolorowy, budowlany zawrót głowy!

Tegoroczny  Dzień Budowlańca oraz zakończenie lata 2023 młodzież klas budowlanych: 5bn, 4bn,3bn,2bn,1bn  świętowała w trakcie dwudniowego wyjazdu zawodoznawczego. W dniach  21 i 22 września 2023 r. uczniowie wzięli udział w wyprawie, której celem było doskonalenie wiedzy połączone z obserwacją wytwarzania materiałów budowlanych w warunkach rzeczywistych.

W pierwszym dniu – głównym punktem były Kielce. Wszyscy uczestnicy w świetnych humorach:

  • spacerowali wnętrzem kamieniołomu na Kadzielni, który zamieniony został na okazały park z ogromnym Amfiteatrem,
  • poznali życiorys Stefana Żeromskiego słuchając prelekcji Pani przewodnik w muzeum lat szkolnych pisarza,
  • pieszo pokonali trasę – szlakiem pomników i obelisków znajdującym się w parku Staszica, z kilkuminutowym przystankiem przy posągu Demeter, o której losach opowiedziała nam Weronika Piechówka,
  • podziwiali wnętrza pałacu Biskupów Krakowskich, słuchając jednocześnie opowieści o historii i losach mieszkających tam osób.

Po  intensywnym dniu w Kielcach młodzież dotarła na nocleg w Ośrodku Młodzieżowym w Kurnędzy z krótkim  przystankiem  w miejscowości Bobrza, aby obejrzeć 16-to metrowej wysokości mur oporowy,  będący częścią pozostałości XIX w. huty żelaza.

Dzień zakończył się ciepłą obiadokolacją  oraz wspólnym biesiadowaniem przy ognisku z obowiązkowym  pieczeniem kiełbasek.

Drugiego dnia –  po smacznym, domowym śniadaniu wyruszyliśmy do Tomaszowa Mazowieckiego –tutaj swoją siedzibę ma powszechnie znana firma Paradyż  produkująca płytki ceramiczne ścienne i podłogowe typowe oraz wielkogabarytowe. Zakład w pełni zautomatyzowany, pracujący w sposób ciągły zrobił wrażenie, które wzmocniło się minimum dwukrotnie  po dotarciu do miejscowości Owczary i zaparkowaniu autokaru przed głównym budynkiem Zakładu Ceramiki Budowlanej – przed wejściem czekali bowiem na nas trzej dyrektorzy działów, aby nas przywitać.

Uczniowie podzieleni na trzy grupy, mogli zwiedzić praktycznie cały, nowo wybudowany zakład nr2, śledząc proces technologiczny powstawania wyrobów ceramicznych od momentu zasypywania kruszywa, poprzez proces formowania, suszenia i wypalania, aż do fazy końcowej – foliowania i składowania gotowego produktu. Miłym akcentem ze strony dyrektora, po intensywnym marszu przez hale zakładu, był słodki poczęstunek, drobny  prezent i pamiątkowe zdjęcie.

W drodze powrotnej do domu budowlańcy oglądali także zamek w Ogrodzieńcu i rekultywowaną pustynię Błędowską.

Na zakończenie wspólnego wyjazdu  – nie obyło się bez przekąski w KFC.  Film

Należy wspomnieć, że w obu wizytowanych firmach uczestnicy mogli przekonać się osobiście, jak ogromne znaczenie odgrywa mechanizacja produkcji. Poruszanie się grupy wewnątrz zakładu, w którym bez przerwy trwa produkcja było nie lada wyzwaniem. Oczywiście to nie jedyne doświadczenie, jakie zdobyli nasi budowlańcy –  możliwość wejścia na teren zakładów, warunki pracy, wiedza i umiejętności osób zatrudnionych robiły wrażenie i zapadły w pamięć!

Nie można zapomnieć o osobach Pani Oli Łokcik – Szczygieł  i Pana Piotra Stacha, którzy zgodzili się sprawować  opiekę nad młodzieżą oraz o głównym organizatorze przedsięwzięcia i przewodniku, którym był Pan Krzysztof Szczygieł.

  Tekst i foto:  A. Łokcik- Szczygieł i K. Szczygieł

…………………………………………………………………………………………………………………

FC Żelbet wymiata!

Miejsce – orlik przy SP5 w Andrychowie;

Godziny – tzw. „obiadowe”.

Amatorska „budowlana” drużyna piłki nożnej rozgrywa spotkanie z drużyną Harnasia Andrychów i po ostrej, momentami okupionej krwią, zaciętej walce wygrywa 5:0. Spotkanie jest emocjonujące do ostatniej minuty – bo „budowlańcy” już tacy są, jak coś robią to z sercem.

FC Żelbet to najnowszy pomysł na promocję naszego kierunku i zachęta do aktywnego sposobu spędzania czasu wolnego. Wspólnie spędzone chwile dają szansę na odreagowanie i naładowanie baterii. Polecamy!

A teraz konkretnie. O co chodzi….

FC Żelbet występuje w lidze After League – jest to liga podwórkowa, składająca się z 10 drużyn. Skład drużyny budowlańców CKZiU (z jednym zaprzyjaźnionym mechanikiem) stanowią: Olaf Ślusarczyk, Krystian Rusek (coach), Szymon Tabak, Adrian Witek, Michał Chrapkiewicz, Jan Borodziej, Sebastian Łysoń, Kacper Kiszczak, Oliwier Bizoń, Bartłomiej Migoda, Igor Króliczek, Oliwier Sikora, Adam Płonka, Sebastian Krzywoszyja.

Mecze odbywają się w weekendy według ustalonego harmonogramu. Od strony organizacyjno – technicznej odpowiedzialnymi są: Olaf Ślusarczyk i Paweł Bogacz. Relacje z przebiegu spotkań i bieżące informacje zamieszczane są na Instagramie.

tekst i foto: AŁS, K. Szczygieł, O. Ślusarczyk

………………………………………………………………………………………………………………….

Dystyngowani goście na poligonie budowlanym!

Wydarzenie, o którym czytacie odbyło się już jakiś czas temu, ale jak to mówią: „lepiej późno niż wcale”.  W ostatnim tygodniu sierpnia 2023 – tuż przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego 2023/2024 – odbyła się wizyta Władz Powiatowych na poligonie budowlanym.

Goście – Pan Starosta – Eugeniusz Kurdas, Pani Wicestarosta – Beata Smolec, Pani Przewodnicząca Rady Powiatu – Zofia Kaczyńska, Pani Anna Szewczyk – Koordynator Projektu ACKZiU II wraz z obecnymi samorządowcami byli pod ogromnym wrażeniem umiejętności naszych Budowlańców, którzy zaprezentowali zebranym technologię wznoszenia muru z cegły oraz przygotowania zbrojenia. W trakcie spotkania i wymiany kilku zdań uczniowie argumentowali zasadność wyboru kierunku Technik Budownictwa.

Szczególnie podkreślić należy fakt, że uczniowie klasy 4bfn – Olaf Ślusarczyk, Michał Chrapkiewicz oraz Paweł Bogacz bez specjalnego nakłaniania poświęcili dwa dni wakacji, aby przygotować prezentację na poligonie – za co im serdecznie dziękujemy.

A. Łokcik – Szczygieł i Krzysztof Szczygieł

…………………………………………………………………………………………………………………..

Atlas – praktyczny wymiar budownictwa!

Koncern Atlas sp. z o.o. to wiodący na  polskim rynku  producent chemii budowlanej  – stale rozwijający swoją ofertę produktową i wprowadzający co raz to nowe technologie wykonawstwa.

Spotkanie zorganizowane dla budowlańców naszego Centrum – w dniu 26 maja 2023 – miało na celu zaprezentowanie uczniom  najnowszych rozwiązań  dla wybranych elementów konstrukcyjnych budynku.

Szkolenie składające się z części teoretycznej i praktycznej przeprowadził Pan Jakub Klapka – zawodowo związany z Firmą Atlas i specjalizujący się w szacowaniu strat i naprawie błędów wykonawstwa.

Uczniowie wysłuchali wykładu na temat wyrobów firmy, które są powszechnie stosowane i dostępne na rynku, zyskując  tym samym tzw. „wartość dodaną”  w postaci aktualnej wiedzy (patrz film nr 1) oraz umiejętności – obserwując pokaz nakładania podkładu pod tynk, a następnie tynku  Si-Si  (patrz film nr 2). Uczestnicy mieli także okazję obejrzeć  instruktaż wykonania wylewki samopoziomującej, która tak naprawdę nie jest samopoziomująca (patrz film nr 4).

Każdy uczestnik – przynajmniej we fragmencie – mógł spróbować „swych sił” i przećwiczyć praktyczne zastosowanie omawianych materiałów (patrz film nr 3).

Na podstawie opinii i komentarzy uczniów można śmiało stwierdzić, że czas poświęcony na taką formę nauki nie został stracony. Jasny przekaz prelegenta i miła atmosfera stworzyły przestrzeń do  poznania i zapamiętania nowych treści.

tekst i foto: Aleksandra Łokcik – Szczygieł, Krzysztof Szczygieł

……………………………………………………………………………………………………………….

Budujemy jakość  w standardzie premium!

W dniach 19 oraz 20 stycznia 2023 odbyła się kolejna tura wizyt zawodoznawczych dedykowanych uczniom  klas – pierwszej i drugiej technikum budowlanego. Tym razem młodzież  uczestniczyła w seminarium połączonym z prezentacją multimedialną i pokazem praktycznym, zorganizowanym w firmie „Systemy Grzewcze BADAN” w Roczynach.

Odnawialne źródła energii, systemy grzewcze przyszłości, wentylacja – ogrzewanie – klimatyzacja oraz złączki oparte na rurach wielowarstwowych w Systemie MultiSkin to główne tematy omawiane podczas spotkań. Profesjonalni prelegenci, posiadający specjalistyczną wiedzę i ogromne doświadczenie w branży, w przyjemnej i atrakcyjnej formie przeprowadzili szkolenia, stwarzając także możliwość przetestowania przez uczniów montażu złączek ogrzewania podłogowego.

Uczyć się  można na wiele sposobów – nie tylko w realiach szkolnej rzeczywistości. Budowlańcy wiedzą o tym nie od dziś.

Więcej zdjęć w galerii.

tekst i foto: A. Łokcik- Szczygieł i K. Szczygieł

…………………………………………………………………………………………………………………

…………………………..

Budujemy z Wienerberger! – pod takim hasłem w dniu 6 grudnia 2022r. odbyło się kolejne z cyklu spotkań – warsztatów – wizyt studyjnych organizowanych dla uczniów technikum budowlanego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Andrychowie.

W prelekcji szkoleniowej firmy  WIENERBERGER uczestniczyli uczniowie z klas: 3 b i 4 b. Przedstawiciele firmy przyjechali do naszego Centrum na zaproszenie nauczycieli przedmiotów zawodowych – budowlanych – Pani A. Łokcik- Szczygieł i Pana K. Szczygła. Spotkanie miało na celu prezentację aktualnego obecnie na rynku asortymentu wyrobów ceramicznych ściennych oraz możliwości zastosowania ich w praktyce. Wykład prowadzony był z użyciem prezentacji multimedialnej, a jego  integralną, praktyczną częścią  był pokaz murowania z użyciem wyrobów firmy, w trakcie którego uczniowie sami mogli wykonać fragment muru (film). Każdy uczestnik otrzymał także drobne upominki przygotowane przez prelegentów.

Szkolenie przebiegało w bardzo przyjaznej atmosferze, wrażenia uczniów  były bardzo pozytywne, co tylko utwierdza  w przekonaniu, iż warto organizować tego typu spotkania.

tekst i foto: A. Łokcik – Szczygieł i  K. Szczygieł

…………………………………………………………………………………………………………………

Dzień Budowlańca 2022 fotoreportaż

Tegoroczne obchody Dnia Budowlańca trwały dwa dni.  21 i 22 września 2022 r. uczniowie klas: 4b,3b,2b,1b wzięli udział w wyprawie zawodoznawczej, której głównym celem było doskonalenie wiedzy połączone z obserwacją wytwarzania materiałów budowlanych w warunkach rzeczywistych.

W pierwszym dniu, uczniowie poznali technologię produkcji styropianu w zakładzie „Austrotherm” w Oświęcimiu.  Młodzież wizytując teren zakładu obserwowała w pełni zautomatyzowany proces produkcji stosowany w przedsiębiorstwie.

Drugiego dnia –  po smacznym, domowym śniadaniu uczniowie  po dotarciu do Bielska-Białej budowlańcy w asyście przewodników zwiedzili firmę „Prefabet” – jedynego producenta betonu komórkowego na bazie popiołów lotnych w Polsce.  Wielkość zakładu, zastosowane urządzenia do produkcji oraz wyposażenie laboratorium badawczego robią wrażenie i świadczą o dobrej kondycji firmy.

Należy wspomnieć, że w obu wizytowanych firmach uczestnicy mogli osobiście się przekonać, jak ogromne znaczenie odgrywają zasady bhp. Poruszanie się grupy wewnątrz zakładu, w którym bez przerwy trwa produkcja było nie lada wyzwaniem. Oczywiście to nie jedyne doświadczenie, jakie zdobyli nasi budowlańcy –  możliwość wejścia na teren zakładów, warunki pracy, wiedza i umiejętności osób zatrudnionych robiły wrażenie i zapadły w pamięć!

  A. Łokcik- Szczygieł i K. Szczygieł

…………………………………………………………………………………………………………………

Eliminacje szkolne Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Budowlanych 2022

W dniu 12 września 2022 r. w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Andrychowie odbyły się eliminacje szkolne OWiUB. Po czterech godzinach walki na papierze zwycięzcą został uczeń klasy 3bfn Olaf Ślusarczyk. Jednak osiągnięty wynik nie pozwolił na awans do kolejnego  etapu Olimpiady – tym razem w Krakowie.

                                                 Komitet szkolny  OWiUB:   A. Łokcik- Szczygieł i  K. Szczygieł

…………………………………………………………………………………………………………………

Remont kapitalny sali W10 – budowlańcy potrafią zaskoczyć!

Tuż przed feriami zimowymi  2022 zakończył się remont kapitalny sali W10 zlokalizowanej w warsztatach szkolnych. Uczniowie technikum budowlanego (klasa 3abn) wraz z wychowawcą i jednocześnie nauczycielem zajęć praktycznych wykonali kawał dobrej roboty:

  • naprawili powierzchnie ścian,
  • założyli listwy narożne,
  • wymalowali salę,
  • wyremontowali szafę i półki.

Zadbali także o estetykę pomieszczenia wykonując prace porządkowe.

Trzeba wspomnieć, że uczniowie chętnie pracowali  również w wolnym czasie, nie trzeba ich było zbytnio namawiać  –  ucząc się zawodu połączyli  przyjemne z pożytecznym.

Tekst i foto: A. Łokcik- Szczygieł i K. Szczygieł

.

…………………………………………………………………………………………………………………..

Graffiti budowlańców

Po kilku sesjach remontowo- modernizacyjnych na poligonie budowlanym, na jednej ze ścian powstało graffiti. Jego autorkami są nasze malarki kształcące się  w zawodzie: technik budownictwa  – Justyna Bizoń i Paulina Walaszek.

Dla wyjaśnienia:

„Graffiti to rysunek naścienny w przestrzeni publicznej tworzony najczęściej bez zezwolenia lub  rzadziej za zgodą właściciela malowanej powierzchni.”

Tematyka bywa różna,  nasze  autorki opracowały projekt nawiązujący do nauczanego zawodu. Sami oceńcie pomysł  i  jakość wykonania.

Budowlańcy też potrafią….

Tekst i zdjęcia K. Szczygieł