Zadania partnerów
Partner (podmiot branżowy).
Polska Izba Gospodarcza Transportu Samochodowego i Spedycji (PIGTSiS) powstała 9 marca 1994 roku, jest organizacją samorządową, działającą na podstawie unormowań ustawy o izbach gospodarczych. PIGTSiS jest członkiem Krajowej Izby Gospodarczej. Zrzesza blisko 300 podmiotów gospodarczych, zajmujących się głównie przewozami osób i rzeczy w kraju i za granicą oraz zajmujących się produkcją na rzecz przewoźników.
Izba prowadzi szeroką działalność w sektorze spedycji towarów i przewozów osób:
1. jest dystrybutorem druków licencji, zezwoleń i zaświadczeń niezbędnych do wykonywania krajowego transportu drogowego w zakresie przewozów osób lub rzeczy, które zostały opracowane i wydrukowane na zlecenie Polskiej Izby Gospodarczej Transportu Samochodowego i Spedycji w Warszawie w Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych S.A. Odbiorcą tych druków są wyłącznie jednostki samorządu terytorialnego na szczeblach gminnych, powiatowych i wojewódzkich lub ich związki, które zgodnie z obowiązującym prawem udzielają zezwoleń na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego, licencji oraz wydają inne zezwolenia albo zaświadczenia obowiązujące w transporcie drogowym na obszarze kraju;
2. oferuje usługi doradcze dla samorządów terytorialnych powiatowych i gminnych w zakresie wykonywania analiz sytuacji komunikacyjnej, czy prowadzenia systemu informacji dla pasażera;
3. prowadzi doradztwo w zakresie przygotowania i prowadzenia dokumentacji związanej z transportem drogowym;
4. prowadzi pośrednictwo licencyjne dla przewoźników;
5. zajmuje się porządkowaniem legislacyjnym rynku przewozowego w zakresie drogowych przewozów towarów i osób poprzez udział przedstawicieli Izby w opracowywaniu projektów ustaw oraz opiniowanie przygotowywanych aktów prawnych dotyczących transportu samochodowego.
Partner prowadzi działalność ogólnopolską – posiada 9 oddziałów regionalnych oraz siedzibę w Warszawiei 2 dodatkowe Działy Obsługi Klienta (w Białymstoku i Poznaniu). Ponadto prowadzi Wojewódzki Ośrodek Organizacji Przewozów Samochodowych w Kłodzku.
Izba posiada wpis do rejestru instytucji szkoleniowych: 2.14/00203/2006. W zakresie działalności doradczej i szkoleniowej Izba uzyskała certyfikat systemu zarządzania jakością ISO 9001-2009.
W projekcie realizując zadania podmiotu branżowego zajmować się będzie głównie rynkową stroną działalności BCU, to jest: organizować kontakty z przedsiębiorcami na terenie całego kraju, brać udział w przygotowaniu opisów kwalifikacji oraz ich certyfikacji, organizować pracę Rady BCU, wspierać BCU kadrą dydaktyczną, brać udział w rekrutacji uczestników w całej Polsce.
W projekcie występuje dwóch partnerów dodatkowych:
1. WSLP (Wyższa Szkoła Logistyki w Poznaniu) – Założycielem Wyższej Szkoły Logistyki jest Sieć Badawcza Łukasiewicz – Poznański Instytut Technologiczny oraz Centrum Edukacji Logistycznej. Od 2021 roku WSLP pełni rolę Narodowego Centrum Certyfikacji Logistyków (w ramach Europejskiego Systemu
Certyfikacji Logistyków, który w 1997 roku został utworzony przez Europejską Radę ds. Certyfikacji w Logistyce).
Uczelnia prowadzi liczne kierunki studiów w tym:
– I stopnia licencjackie na kierunku logistyka (spec. m.in. transport i spedycja) i na kierunku zarządzanie (spec. m.in. zarządzanie transportem i spedycją);
– studia I stopnia dualne na kierunku Logistyka przedsiębiorstw i łańcuchów dostaw;
– studia II stopnia na kierunku logistyka (spec. m.in. zarządzanie przedsiębiorstwem transportowo-spedycyjnym) oraz 11 kierunków studiów podyplomowych, w tym: transport i spedycja, Business Intelligence w logistyce, menager logistyki, menager produkcji, logistyka, SAP w logistyce itp.
Uczelnia prowadzi prace badawcze w sześciu katedrach: Katedra Organizacji i Zarządzania; Katedra Zarządzania Operacyjnego Przedsiębiorstw; Katedra Transportu i Spedycji; Katedra Systemów Informatycznych i Technologii Cyfrowych; Katedra Logistyki i Łańcuchów Dostaw; Katedra Controllingu
i Rachunkowości.
Uczelnia posiada własne wydawnictwo i wydaje podręczniki – głównie dla kierunków w branży SPL.
Uczelnia prowadzi od wielu lat Ogólnopolską Olimpiadę Logistyczną dla szkół zawodowych. Prowadzi także coroczną konferencję (Forum Nauczycielskie) dedykowaną nauczycielom kształcącym w zawodach:
technik logistyk i technik spedytor.
Uczelnia jest zdecydowanie liderem w zakresie dydaktyki na poziomie szkoły wyższej w branży SPL. Zakres zadań w projekcie dotyczyć będzie głównie udostępnienia zasobów kadry dydaktyczno – naukowej do prowadzenia zajęć, przygotowania programów kształcenia, opisu kwalifikacji do ZSK oraz przygotowania procesu certyfikowania w BCU na podstawie doświadczeń WSLP w zakresie programu certyfikacyjnego.
2. UM (Uczelnia Metropolitarna w Katowicach) – niepubliczna uczelnia prowadząca studia I stopnia na kierunku bezpieczeństwo narodowe, II stopnia na kierunku Zarządzanie i studia podyplomowe.
Od października 2023 uczelnia uruchamia studia I stopnia na kierunku logistyka spec. transport i spedycja oraz menager logistyki). Uczelnia posiada szereg porozumień z firmami transportowymi i spedycyjnymi w zakresie miejsc praktyk dla studentów; posiada kadrę dydaktyczną w zakresie projektu.
Zakres zadań w projekcie dotyczyć będzie gównie rekrutacji studentów oraz współpracy z przedsiębiorcami z branży spedycyjnej.