W czwartek 19 października klasa 2sn pod opieką p. Anety Skowron i Ewy Wykręt realizowała wycieczkę zawodoznawczą do Gliwic. Poszerzanie wiadomości z zakresu infrastruktury transportowej rozpoczęliśmy od Makiety Kolejowej w Gliwicach.
Na 900 metrach kwadratowych ekspozycji znajduje się 460 metrów torowiska, po którym kursuje 12 składów pociągów o łącznej liczbie 58 wagonów. Makieta to również 235 miniatur budynków z Górnego Śląska, 195 modeli samochodów oraz ponad 3000 figurek ludzi i zwierząt. Dodatkowo na ekspozycji obejrzeliśmy modele mostów, wiaduktów, tuneli kolejowych, akwenów wodnych a nawet zjawisk atmosferycznych. Autorzy makiety z niesamowitą dokładnością oddali najdrobniejsze szczegóły elementów infrastruktury transportowej oraz budynków i budowli o charakterze przemysłowym oraz miejskim. Na makiecie dzień trwa 9 minut po czym następuje noc i zapalają się latarnie uliczne oraz światła w budynkach. Jest również miejsce gdzie na miniaturowy świat pada deszcz.
W drugiej części wycieczki udaliśmy się do Śląskiego Centrum Logistyki na spotkanie z Dyrektorem Terminalu Kontenerowego panem Pawłem Lesiszem. PCC Terminal Gliwice dysponuje 50 tys. metrów kwadratowych powierzchni operacyjnej. Jest wyposażony w dwie suwnice bramowe typu RTG (rubber tyre gantry crane) oraz 2 wozy kontenerowe typu Reach Stacker. Jego zdolność obsługowa wynosi obecnie ponad 150 tys. TEU rocznie. PCC Terminal realizuje stałe połączenia kolejowe: w kierunku zachodnim z Frankfurtem, Hamburgiem, Bremerhaven, Duisburgiem, Rotterdamem, Antwerpią oraz w kierunku wschodnim z Charkowem, Kijowem i Odessą.
Zwieńczeniem wyjazdu był rejs po Kanale Gliwickim, śluzowanie na śluzie Łabędy oraz obrót na obrotnicy i powrót do mariny Gliwice. Kanał Gliwicki powstał w latach 30-tych XXw. jako projekt niemieckich inżynierów. Kanał ma długość 40,6km i średnią głębokość 3,5m. Różnica poziomów między jego początkiem w Gliwicach i końcem w Kędzierzynie-Koźlu wynosi 43,6m i wymaga pokonania 6 podwójnych śluz komorowych. Nasz rejs obejmował tylko śluzowanie na śluzie Łabędy, która ma długość 71,5m i pozwala na pokonanie różnicy poziomów 4,2m. Jej pojemność to 3900 metrów sześciennych.
Wycieczka przedstawiła praktyczne aspekty związane z infrastrukturą transportową i pozwoliła na obejrzenie rzeczywistych procesów logistycznych.
Tekst, zdjęcia: AS