Niebywałą okazję wysłuchania wspomnień siostry z Zakonu Sióstr Nazaretanek z Komańczy o kardynale Stefanie Wyszyńskim mieli budowlańcy i mechanicy z klasy IV ab, którzy w dniu 9 września 2021 na parę dni przed beatyfikacją odwiedzili Zakon.
To było niezwykłe spotkanie – poruszające losy kard. Wyszyńskiego, o których opowiedziała siostra wywarły na wszystkich ogromne wrażenie.
Kard. Wyszyński był więziony w klasztorze w Komańczy w dniach od 27 października 1955 r. do 27 października 1956 r. Pomimo trudnych warunków pracował, pisał dziennik i cały czas, niezłomnie wierzył i miał nadzieję.
Kardynał urodził się w 1901 r. w Zuzeli na Podlasiu , zmarł w 1981 r. w Warszawie. Święcenia kapłańskie otrzymał w 1924r. Prymasem Polski został w 1948 r. i funkcję tę sprawował, aż do śmierci. Od 1953 roku zwany Prymasem Tysiąclecia, mąż stanu, obrońca praw człowieka, narodu i Kościoła, doktor prawa kanonicznego , kapelan duszpasterstwa Wojska Polskiego, pośmiertnie odznaczony Orderem Orła Białego.
Represjonowany przez władze państwa polskiego od 1953 do 1956 roku. Przebywał w odosobnieniu pod ścisłą kontrolą pracowników UB w następujących miejscach: Rychwałd, Skoczek Klasztorny, Prudnik, Komańcza.
Był osobistością oraz charyzmatycznym przywódcą Kościoła katolickiego w komunistycznej Polsce XX wieku. Proces beatyfikacyjny rozpoczęto w 1988r i jego zwieńczeniem jest uznanie kardynała za osobę błogosławioną 12 września 2021 r.
Tekst i foto: AŁS, K. Szczygieł