Kończący się rok szkolny jest świetną okazją do regeneracji sił, a można tego dokonać najlepiej na łonie natury. Klasa 2en wraz z nauczycielem biologii Beatą Kowalczyk oraz panią Krystyną Pyzio podczas warsztatów ekologicznych oznaczała florę i faunę Pańskiej Góry, zwracając szczególną uwagę na okazy chronione. Aparaty poszły w ruch, aplikacje pomogły w oznaczaniu gatunków a młodzież udokumentowała pięknymi zdjęciami potęgę przyrody.
Podjęliśmy również próbę leśnej kąpieli.
Shinrin-yoku narodziło się w Japonii i oznacza dosłownie leśną kąpiel. Ta prozdrowotna praktyka kontaktu z naturą zyskała popularność w latach 80. ubiegłego wieku, jako część ogólnokrajowego programu poprawy stanu zdrowia Japończyków.
Obecnie shinrin-yoku jest popularne na całym świecie. Polega na wolnych, relaksacyjnych spacerach wśród drzew i odbiorze naturalnego otoczenia wszystkimi zmysłami. Dzięki analizie konkretnych biomarkerów wiemy, co dzieje się w organizmie podczas przebywania w lesie, parku czy ogrodzie. Obniża się poziom hormonów stresu (kortyzolu i adrenaliny), zwalnia tętno, spada ciśnienie. Poza tym zwiększa się zmienność rytmu zatokowego (jest to najważniejszy biomarker stresu). Jaka jest różnica między zwykłym spacerem a kąpielą leśną? W pierwszym przypadku zwykle skupiamy się na tym, by pokonać określony dystans – przejść z punktu A do B. Czas mija nam na rozmowach, słuchaniu muzyki lub audiobooka. Las jest tłem, a nie bohaterem w tej sytuacji. Jeśli decydujemy się na kąpiel leśną, poruszamy się powoli lub wcale. Chodzi o skupienie uwagi na tym, co dzieje się w lesie, jakie emocje to w nas wywołuje i jakie sygnały wysyła nam ciało.. Czas spędzony w lesie poświęcamy na dotykanie drzew, liści, mchu, wyłapywanie ich zapachu (np. jodły), tego jak szumią pod wpływem wiatru, jak mienią się kolorami, gdy padają na nie promienie słońca. Zrelaksowani, zadowoleni, w pięknym słońcu, które towarzyszyło nam podczas całej wyprawy zakończyliśmy nasze wędrowanie:)
Zachęcamy do takiego spędzania czasu, dzięki kąpielom leśnym można być zdrowszym, spokojniejszym i szczęśliwszym.
(B.K.)