Rumunia – to fascynujący i różnorodny kraj, który wciąż dość rzadko odwiedzany jest przez turystów.

W dniach  2 – 6.06.2022r nauczyciele CKZiU : Justyna Kutyła, Natalia Handzlik, Ewa Wykręt, mieli okazję uczestniczyć   w wyjeździe szkoleniowym w Rumunii. Spotkanie obejmowało opracowanie programu, szlaków w Górach Fogaraskich  oraz sprawdzenie miejsc, do których w sierpniu 2023 roku wyjadą nasi uczniowie. Wspólnie z naszymi partnerami ze Słowenii i Rumunii opracowaliśmy mapy cyfrowe i omówiliśmy szczegóły dalszej współpracy.

Podczas pobytu nauczyciele zwiedzili  Rimetę –  jedną z najbardziej uroczych wiosek w Rumunii, położoną w  górach Trascau , u podnóża potężnej Skały Szeklerów. Piatra Secuiului osiąga wysokość 1129 m n.p.m. i jest nazywana świętą górą Szeklerów.

Grupa nauczycieli, poznała także urokliwy rezerwat Scărita Belioara  w Górach Muntele Mare, który ma powierzchnię 450 hektarów i obejmuje spektakularne formacje skalne i jaskinie. Skaliste szczyty wznoszą się tutaj na wysokość często przekraczającą 1300 m, a najwyższy z nich to Scărita o wysokości 1382 m n.p.m., drugi charakterystyczny szczyt to Plaiului 1371 m n.p.m.

Spektakularny okazał się także Rezerwat Przyrody Cheile Turzii z naturalnie wyrzeźbionym wąwozem Turks. Długość wąwozu wynosi 1650 metrów, z wysokimi
i stromymi ścianami dochodzącymi do maks. 250 m.

Zgodnie z projektem Erasmus + „Hike Ways” w naszej szkole zostanie zorganizowanych do czerwca 2023 roku 9 wycieczek górskich dofinansowanych lub finansowanych z programu Erasmus +. By otrzymać dofinansowanie uczestnicy wycieczek publikują na grupie „The Way We Hike” na FB, na Istagramie lub na stronie internetowej https://www.thewaywehike.eu/  fotorelacje oraz mapę cyfrową. Jeśli jesteś pasjonatem wycieczek górskich to możesz również na własną rękę ze swoich wycieczek przygotować relację i ją opublikować.

Z pośród najbardziej zaangażowanych uczniów wybrana zostanie grupa,
która w wakacje 2023 pojedzie do Słowenii i Rumunii, gdzie wspólnie z młodzieżą z tamtych krajów spędzi czas i przemierzy szlaki opracowane przez nauczycieli.

Uczniowie – jest o co powalczyć!

Poniżej fotorelacja

Ewa Wykręt, Natalia Handzlik, Justyna Kutyła

unia europejska