34 067 – tyle osób zaszczepiło się przeciwko covid-19 w powiecie wadowickim do 1 lipca br. Do końca czerwca wykonano u nas 87 245 szczepień. Dzienna liczba wkłuć w powiecie wadowickim to nieco ponad 1,3 tys. Niestety, podobnie jak w całym kraju, w ostatnich dniach tempo szczepień wyraźnie maleje i chętnych do zaszczepienia się jest coraz mniej.

W całym kraju wykonano ponad 29,5 mln szczepień. W pełni zaszczepionych jest 13,5 mln osób. Władze przekonują, że to wciąż za mało, aby uniknąć jesienią czwartej fali epidemii.

Zgodnie z informacjami przekazanymi 1 lipca przez Michała Dworczyka, szefa KPRM, w grupie najstarszych seniorów (powyżej 70. roku życia) zaszczepionych lub zarejestrowanych jest ponad 70 proc. osób., w populacji 60 plus – 67 proc. Niestety, im młodsza grupa wiekowa, tym niższy odsetek osób zaszczepionych lub zarejestrowanych na szczepienie.

Chcąc zachęcić Polaków do szczepień, rząd ogłosił loterię, w której można będzie wygrać nagrody rzeczowe i pieniądze. Ponadto, gminy z najwyższymi wskaźnikami osób zaszczepionych także uzyskają środki finansowe. W Polsce działają mobilne punkty szczepień. Z pewnością będą też kolejne akcje promocyjno-informacyjne oraz telefony do osób niezaszczepionych.

Coraz częściej w mediach pojawiają się informacje, że od października szczepienia mogą być płatne.
I to może wpłynąć na decyzje osób, które na razie nie chcą się zaszczepić. Dziś nikt nie wie, jak jesienią będzie wyglądać sytuacja epidemiczna w Polsce. Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska w rozmowie z redaktor Katarzyną Gójską w Radiowej Jedynce powiedział, że dane na temat spadającej liczby rejestracji na szczepienia są niepokojące. Jeśli tempo szczepień będzie nadal spadać, to jesienią możemy mieć do czynienia z czwartą falą epidemii. Przedstawiciele władz powiatowych i gminnych apelują do mieszkańców regionu, aby rozważyli możliwość zaszczepienia się, jeśli nie stoją na przeszkodzie kwestie zdrowotne. Im więcej będzie zaszczepionych osób, tym szybciej osiągniemy odporność populacyjną i tym szybciej wrócimy do normalności.