W środę, 9. października,  uczniowie klasy 4sn wraz z Anetą Skowron i wychowawczynią Małgorzatą Cieślak wybrali się na wycieczkę Szlakiem Zabytków Techniki Górnego Śląska. Pierwszym etapem wycieczki było zwiedzanie zabytkowej Kopalni Królowa Luiza w Zabrzu oraz udział w najdłuższym podziemnym spływie w Europie. Początki rozwoju górnictwa na Górnym Śląsku sięgają XVIII wieku. Interesujące historie i legendy opowiadane przez przewodników w gwarze śląskiej, przeplatane iluminacjami świateł umilały zwiedzanie podziemnych korytarzy. Szczególną uwagę zwracaliśmy na nietypowe rozwiązania transportowe dotyczące przewozu wydobywanego surowca (spływ w łodziach), dostarczania powietrza do wentylowania (szyby), odprowadzenia wody zalewającej kopalnie czy transportu górników z powierzchni do miejsca pracy (podwieszana kolejka podziemna). Oprócz części podziemnej kopalni młodzież miała możliwość podziwiać zrewitalizowaną strefę naziemną wraz z ekspozycją dotyczącą ratownictwa górniczego, systemów oświetlenia oraz najstarszej działającej maszyny parowej.

Prosto z Zabrza udaliśmy się do Tychów do Centrum Wycieczkowego Tyskich Browarów Książęcych. Tam poznaliśmy proces produkcyjno – logistyczny związany z wytwarzaniem „złotego napoju”, zaopatrzeniem w niezbędne surowce, ich przechowywaniem oraz dystrybucją wyrobów gotowych. Zaznajomienie ze sposobami wytwarzania piwa w dawnych czasach po te dzisiejsze uświadomiły wszystkim, że postęp techniczny, automatyzacja i nowoczesne rozwiązania logistyczne wpływają na zwiększenie wydajności i jakości. Naszą uwagę zwrócił nietypowy sposób transportu wyrobu gotowego ze strefy leżakowania do hali butelkowania, który odbywa się podziemnym rurociągiem oraz zautomatyzowany proces mycia butelek, rozlewania napoju, kapslowania i etykietowania, aż po formowanie jednostek zbiorczych i transportowych na paletyzatorze.

Spacer wśród starych i nowych części browaru, pięknych murali pozwolił rozkoszować się wspólnie spędzonym czasem tuż przed rozpoczęciem praktyk zawodowych.

A.S.

Więcej zdjęć znajdziecie na naszym facebooku.