Przełom października i listopada to czas, gdy nasze myśli kierujemy w stronę zmarłych. W różnych kulturach Święto Zmarłych ma różną formę, często zupełnie odmienną od tradycyjnego podejścia jak np. meksykańskie Día de Muertos czy amerykańskie Halloween. 

Nawiązując do tradycji Dni Tematycznych Samorząd Uczniowski zaproponował we wtorek 31 października Dzień Kotarbińskich Straszydeł nawiązujący do folkloru starosłowiańskiego. 

Dziady były pogańskim odpowiednikiem święta zmarłych. W folklorze Słowian te przedchrześcijańskie obrzędy i rytuały były poświęcone duchom przodków. Źródłosłów słowiańskiego słowa dziad ma korzenie w języku sta

rocerkiewnym i oznaczał ducha przodka, ducha opiekuńczego domu. Życie Słowian podporządkowane było naturze a w kulturze przedchrześcijańskiej niezwykle ważną rolę odgrywała wiara w życie pośmiertne, duchy i upiory. Rytuały Dziadów obejmowały m.in. składanie próśb do duchów przodków o opiekę nad rodziną i domostwem. 

We wtorek korytarze Kotarbina też zaroiły się od różnych straszydeł, postaci z horrorów a nawet mitycznych wojowników. Kolejne przebrania zadziwiały pomysłowością i pracochłonnością wykonania charakteryzacji. W sklepiku szkolnym można było spróbować jesiennych, słodkich wypieków przygotowanych przez p. Kasię Kocembę i Wikorię z 2sn. Na dużej przerwie uczniowie zatańczyli Belgijkę na placu szkolnym. 

Mamy nadzieję, że kolejne dni tematyczne przed nami a kreatywność naszych uczniów jeszcze nas zaskoczy ;-)

Tekst AS

Zdjęcia KK, AS