17 września klasa IIId w towarzystwie opiekunów -Jolanty Nowak, Artura Dubisa- udała się rannym pociągiem do Bielska-Białej. Wycieczka miała charakter integracyjno-edukacyjny. Świetną rozrywką i sposobem na  sportową rywalizację była wizyta w klubie „Atmosfera”, gdzie informatycy próbowali swych sił w grze w kręgle. Po emocjach sportowych przyszła pora na „strawę” duchową. A taką niewątpliwie było obejrzenie filmu pt. „Mistrz” w reżyserii Macieja Barczewskiego. To historia znanego pięściarza Tadeusza Pietrzykowskiego, który przed II wojną światową był mistrzem Warszawy w wadze koguciej. Film opowiada o tym niezwykłym człowieku, który w pierwszym transporcie trafił do obozu w Auschwitz-Birkenau. Jako numer 77 podjął tragiczne wyzwanie rzucone mu przez esesmanów i walczył w obozie jako pięściarz. Skromny i charyzmatyczny budził podziw nie tylko wśród więźniów,  ale i wśród oprawców. Więźniowie dzięki niemu wierzyli, że jest możliwe przetrwanie w piekle obozu.

Siłą tego filmu jest aktorstwo , szczególnie odtwórcy tytułowego mistrza -Piotra Głowackiego, który, szykując się do roli, przez półtora roku trenował boks i pozwolił zrobić ze swoim ciałem to, co hitlerowscy oprawcy zrobili z Pietrzykowskim. W ten sposób aktor oddał swojej postaci wyjątkową wiarygodność.

Ten film to kolejna odsłona fabryki śmierci we współczesnym kinie i ważny punkt wyjścia do rozważań o wolności wewnętrznej człowieka, jego sile, kiedy okoliczności zaprzeczają istnieniu nadziei. Polecamy do obejrzenia ten film.

Klasa IIId z wychowawcą.