17 grudnia 2021r. w naszej szkole miała miejsce niecodzienna  uroczystość, obchodziliśmy  Jubileusz 40 -lecia Krwiodawstwa w Kotarbinie.  Z  tej to właśnie  okazji zaszczycili nas swoją obecnością zaproszeni goście:

Pani Edyta Morozewicz kierownik działu administracyjno – ekonomicznego   RCKiK w Krakowie,

Pani Agnieszka Ortyl- sekcja promocji i szkoleń zewnętrznych RCKiK w Krakowie,

Pan Janusz Ciężadlik przedstawiciel Małopolskiego oddziału PCK,

ks. Jan Figura – proboszcz parafii Św Stanisława BM w Andrychowie.

Pani Teresa Karczewska, pielęgniarka  instrumentariuszka  szpitala Św. Łukasza w Bielsku Białej,

Pani Krystyna Chrapkiewicz i  Otylia Jończy nauczycielki oraz inicjatorki szkolnych akcji krwiodawstwa

Przewodnicząca RR przy CKZiU w Andrychowie, Pani Monika Siekanka Osowska.

Po powitaniu zaproszonych gości dyrektor szkoły Tomasz Bizoń opowiedział o tym jak to wszystko się zaczęło, gdy w roku 1981  choroba jednego z ówczesnych uczniów Technikum Mechanicznego  zapoczątkowała oddawanie krwi wśród całej społeczności naszej szkoły. Bezkresna wrażliwość szkolnych krewniaków pozwoliła uratować tysiące ludzkich istnień. Uczniowie naszej szkoły oraz absolwenci  oddali już w sumie ponad 700 litrów krwi.

Na ręce inicjatorek Szkolnych Akcji Krwiodawstwa, Pani Krystyny Chrapkiewicz i Pani Otylii Jończy złożono podziękowania i symboliczne upominki. Wręczono także podziękowania Paniom Edycie Zwieńczak i Małgorzacie Majdak, które godnie kontynuowały zainicjowane wcześniej akcje honorowego krwiodawstwa, oraz Paniom Katarzynie Kocembie i Monice Górkiewicz,  które koordynują obecnie szkolne akcje krwiodawstwa.

Również i Kapituła Polskiego Czerwonego Krzyża  doceniła  te szczytne starania, nadając szkole  w tym uroczystym dniu  MEDAL PAMIĄTKOWY 100- lecia MŁODZIEŻY PCK.

Przedstawicielki Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie, w osobach Pani  Edyty  Morozewicz i Pani Agnieszki  Ortyl złożyły pamiątkowe  podziękowania i opowiedziały o tym jak bezcenna jest każda kropla krwi.

W przerwach, między wystąpieniami umilała nam czas swym bajecznie rozbrzmiewającym głosem, wschodząca gwiazda polskiej estrady, Ada Rudy.

Wychowawczyni Śp. Romana Zięby, Pani profesor Krystyna Chrapkiewicz oraz Stanisław Lipowski, kolega z klasy Romka (obecnie proboszcz parafii w Witkowicach) zabrali nas w sentymentalną podróż do przeszłości i opowiedzieli  o inicjatywie jaką podjęli w roku 1981 uczniowie Kotarbina.   Mówili o wyjazdach do Prokocimia podczas których młodzież szkolna oddawała krew na rzecz kolegi chorego na białaczkę oraz innych osób jej  potrzebujących.

Po tych rozważaniach zabrał głos nasz kolejny gość, Pani Teresa Karczewska, instrumentariuszka, na co dzień pracująca na bloku operacyjnym w szpitalu Św. Łukasza w Bielsku Białej. Pani Teresa opowiedziała nam o tym jak cenna jest każda kropla krwi, podczas zabiegów czy też operacji.

Jak przystało na prawdziwy jubileusz, nie mogło podczas tej szczególnej uroczystości zabraknąć tortu, malowniczo udekorowanego sosem malinowym oraz cukrowymi strzykawkami.

Po odśpiewaniu tradycyjnego ,,Sto lat sto lat’’ pierwsze cięcie należało oczywiście dla naszych zacnych inicjatorek szkolnych akcji krwiodawstwa, Pani Krystyny  Chrapkiewicz  i Otylii Jończy.

Delektując się ciastem spotkaliśmy się wirtualnie z Panią Urszulą Gują, niegdyś inicjatorką szkolnych akcji krwiodawstwa, w jednej z pobliskich szkół, a obecnie osobą borykającą się z białaczką, która na co dzień potrzebuje krwi od honorowych krwiodawców. Pani Urszula ze względów zdrowotnych nie mogła do nas przyjechać osobiście, ale na szczęście technologia informatyczna umożliwiła nam wirtualne spotkanie. Pani Urszula opowiedziała nam swoją historię związaną z chorobą i leczeniem, przybliżyła nam procesy transfuzji krwi i przeszczepu szpiku kostnego, które to przeżyła na własnej skórze. Jesteśmy oczarowani tą niezwykłą osobą, która pomimo tak olbrzymich problemów ze zdrowiem , ma nieskończone pokłady pozytywnej energii i niesamowitą siłę walki.

Po zakończeniu naszego wirtualnego spotkania z Panią Urszulą, Ada Rudy po raz kolejny zafundowała nam ucztę duchową, w utworze “SZYBA” z musicalu Metro.

Na zakończenie tej wyjątkowej uroczystości dyrektor Centrum, Tomasz Bizoń podziękował sponsorom : Radzie Rodziców przy CKZiU, oraz firmie Ogniochron.

Wszyscy  goście otrzymali pamiątkowe, jubileuszowe koszulki i podziękowania, jak również zaproszenie na mszę świętą która odbyła się w sobotę 18 grudnia w kościele Św Stanisława B.M. w Andrychowie.  Msza Św. sprawowana była w intencji zmarłego na białaczkę Romana Zięby oraz wszystkich krwiodawców.

Dziękujemy wszystkim “Krewniakom Kotarbina” że byliście z nami przez te 40 lat. To dzięki Wam “ czerwona nitka nigdy się nie przerwała”. Zapewniamy, że będziemy działać dalej aby nieść pomoc potrzebującym, już w marcu 2022r zapraszamy na kolejną akcję w KOTARBINIE.

Poniżej filmy i fotorelacja