W połowie października grupa maturzystów wzięła udział w warsztatach historycznych on-line, prowadzonych w języku angielskim przez izraelskiego edukatora z Yad Vashem. Koordynatorami projektu w naszej szkole byli Pani Dagmara Kwiecińska oraz Pan Artur Dubis. Nad kwestiami technicznymi czuwał Pan Bartosz Rokowski.

Yad Vashem to instytut z siedzibą w Jerozolimie, poświęcony pamięci męczenników i bohaterów Holokaustu. W ramach swej działalności m.in. przyznaje najwyższe izraelskie odznaczenia cywilne dla osób pochodzenia nieżydowskiego, które ratowały Żydów w czasie
II wojny światowej –  medal Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata. Polacy stanowią największą grupę odznaczonych.

W trakcie trwania konferencji uczniowie mieli możliwość wirtualnego zwiedzenia wystawy Muzeum Historii Holokaustu wraz z komentarzem edukatora oraz wzięli udział w zajęciach warsztatowych pt. „Jesteśmy Żydami z Polski”.

Przedsięwzięcie jest częścią polsko-izraelskiego programu „Kształtowanie przyszłości poprzez lekcje płynące z przeszłości”, organizowanego we współpracy Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście w Muzeum Auschwitz z Międzynarodową Szkołą Nauczania o Holokauście w Yad Vashem. Odbywa się pod patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.