W dniu 7 listopada 2023 wybraliśmy się do Wadowickiego Centrum Kultury, aby wspólnie obejrzeć najnowszą ekranizację powieści W. Reymonta „Chłopi” w reżyserii DK Welchman (Doroty Kobieli) i Hugh Welchmana.

Światowa premiera filmu odbyła się we wrześniu 2023r. na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Toronto, a polska – 13 października 2023 na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

W wielu artykułach prasowych i recenzjach znawców filmu można przeczytać, że najnowsza wersja dzieła noblisty ma szansę na tegorocznego Oskara.

I trudno nie zgodzić się z takimi opiniami, gdyż film – co wszyscy zgodnie potwierdziliśmy – robi ogromne wrażenie ze względu na animację malarską (1).

Warto było wybrać się do Wadowic – zaledwie 10 km od Andrychowa i w przyjemnej atmosferze lokalnego kina przeżywać tak silne, pozytywne emocje.

A dla tych, którzy jeszcze nie mieli okazji obejrzeć – zwiastun filmu – link poniżej.

https://www.filmweb.pl/video/Zwiastun/Ch%C5%82opi+Zwiastun+nr+1-66589

tekst: AŁS, foto: K. Szczygieł

 

(1) Czym jest animacja malarska?

„Chłopi” to animacja, która jest kwintesencją półwiecza europejskiego malarstwa z przełomu XIX i XX wieku, konkretnie stylu Młodej Polski. Początkowo, film był tworzony jako produkcja aktorska. Po zakończeniu zdjęć ponad 100 malarzy rozpoczęło tworzenie animacji malarskiej, proces ten trwał ponad 2 lata. Kluczowe klatki filmu były malowane farbami olejnymi na płótnie, natomiast grupa animatorów dodawała klatki pośrednie, aby całość była płynna i estetycznie spójna.

na podstawie: NEWSY

26 lipca 2023, Autor: Diana Ryściuk Źródło: filmweb.pl