Tegoroczne obchody Dnia Budowlańca trwały dwa dni. 21 i 22 września 2022 r. uczniowie klas: 4b,3b,2b,1b wzięli udział w wyprawie zawodoznawczej, której głównym celem było doskonalenie wiedzy połączone z obserwacją wytwarzania materiałów budowlanych w warunkach rzeczywistych.
W pierwszym dniu, uczniowie poznali technologię produkcji styropianu w zakładzie „Austrotherm” w Oświęcimiu. Młodzież wizytując teren zakładu obserwowała w pełni zautomatyzowany proces produkcji stosowany w przedsiębiorstwie. Następnie uczestnicy wyprawy:
- w parku Kapiasa w Goczałkowicach zapoznali się z przykładami architektury ogrodowej,
- przemierzyli pieszo koronę zapory wodnej na Wiśle w Goczałkowicach,
- wyjechali wyciągiem krzesełkowym na Małą Czantorię, z której podziwiali pejzaże Beskidu,
- uczestniczyli w prelekcji związanej z życiem dawnych Wiślan w Muzeum Regionalnym w Wiśle,
- podziwiali kunszt budowniczych skoczni narciarskiej im. Adama Małysza.
Dzień zakończyli wspólnym biesiadowaniem przy ognisku oraz pieczeniem kiełbasek.
Drugiego dnia – po smacznym, domowym śniadaniu uczniowie rozpoczęli zwiedzanie od Zamku Prezydenta PR w Wiśle Czarne, potem wiaduktu w Wiśle Głębce, a następnie przejechali trasą widokową przez Koniaków – obok budowy drogi S1 do Węgierskiej Górki, gdzie mieli okazję zapoznać się z budownictwem militarnym – na przykładzie schronu „Wędrowiec” wzniesionego w linii obronnej z września 1939 roku.
Tego samego dnia, po dotarciu do Bielska-Białej budowlańcy w asyście przewodników zwiedzili firmę „Prefabet” – jedynego producenta betonu komórkowego na bazie popiołów lotnych w Polsce. Wielkość zakładu, zastosowane urządzenia do produkcji oraz wyposażenie laboratorium badawczego robią wrażenie i świadczą o dobrej kondycji firmy.
Na zakończenie wspólnego wyjazdu – nie obyło się bez przekąski w KFC.
Należy wspomnieć, że w obu wizytowanych firmach uczestnicy mogli osobiście się przekonać, jak ogromne znaczenie odgrywają zasady bhp. Poruszanie się grupy wewnątrz zakładu, w którym bez przerwy trwa produkcja było nie lada wyzwaniem. Oczywiście to nie jedyne doświadczenie, jakie zdobyli nasi budowlańcy – możliwość wejścia na teren zakładów, warunki pracy, wiedza i umiejętności osób zatrudnionych robiły wrażenie i zapadły w pamięć!
Nie można zapomnieć o osobach Pani Oli Łokcik – Szczygieł i Pana Marka Galasa, którzy zgodzili się towarzyszyć budowlańcom w wyprawie i sprawować nad mini opiekę oraz o głównym organizatorze i prelegencie, którym był Pan Krzysztof Szczygieł.
Więcej zdjęć na stronie koła budowlanego.
Tekst i foto: A. Łokcik- Szczygieł i K. Szczygieł