Tegoroczne obchody Dnia Budowlańca trwały dwa dni.  21 i 22 września 2022 r. uczniowie klas: 4b,3b,2b,1b wzięli udział w wyprawie zawodoznawczej, której głównym celem było doskonalenie wiedzy połączone z obserwacją wytwarzania materiałów budowlanych w warunkach rzeczywistych.

W pierwszym dniu, uczniowie poznali technologię produkcji styropianu w zakładzie „Austrotherm” w Oświęcimiu.  Młodzież wizytując teren zakładu obserwowała w pełni zautomatyzowany proces produkcji stosowany w przedsiębiorstwie. Następnie uczestnicy wyprawy:

  • w parku Kapiasa w Goczałkowicach zapoznali się z przykładami architektury ogrodowej,
  • przemierzyli pieszo koronę zapory wodnej na Wiśle w Goczałkowicach,
  • wyjechali wyciągiem krzesełkowym na Małą Czantorię, z której podziwiali pejzaże Beskidu,
  • uczestniczyli w prelekcji związanej z życiem dawnych Wiślan w Muzeum Regionalnym w Wiśle,
  • podziwiali kunszt budowniczych skoczni narciarskiej im. Adama Małysza.

Dzień zakończyli wspólnym biesiadowaniem przy ognisku oraz  pieczeniem kiełbasek.

Drugiego dnia –  po smacznym, domowym śniadaniu uczniowie rozpoczęli zwiedzanie od Zamku Prezydenta PR w Wiśle Czarne, potem wiaduktu w Wiśle Głębce, a następnie przejechali  trasą widokową przez Koniaków – obok budowy drogi S1 do Węgierskiej Górki, gdzie mieli okazję zapoznać się z budownictwem militarnym –  na przykładzie schronu „Wędrowiec” wzniesionego w  linii obronnej z września 1939 roku.

Tego samego dnia, po dotarciu do Bielska-Białej budowlańcy w asyście przewodników zwiedzili firmę „Prefabet” – jedynego producenta betonu komórkowego na bazie popiołów lotnych w Polsce.  Wielkość zakładu, zastosowane urządzenia do produkcji oraz wyposażenie laboratorium badawczego robią wrażenie i świadczą o dobrej kondycji firmy.

Na zakończenie wspólnego wyjazdu  – nie obyło się bez przekąski w KFC.

Należy wspomnieć, że w obu wizytowanych firmach uczestnicy mogli osobiście się przekonać, jak ogromne znaczenie odgrywają zasady bhp. Poruszanie się grupy wewnątrz zakładu, w którym bez przerwy trwa produkcja było nie lada wyzwaniem. Oczywiście to nie jedyne doświadczenie, jakie zdobyli nasi budowlańcy –  możliwość wejścia na teren zakładów, warunki pracy, wiedza i umiejętności osób zatrudnionych robiły wrażenie i zapadły w pamięć!

Nie można zapomnieć o osobach Pani Oli Łokcik – Szczygieł  i Pana Marka Galasa, którzy zgodzili się towarzyszyć budowlańcom w wyprawie i sprawować nad mini opiekę oraz o głównym organizatorze i prelegencie, którym był Pan Krzysztof Szczygieł.

Więcej zdjęć na stronie koła budowlanego.

  Tekst i foto:  A. Łokcik- Szczygieł i K. Szczygieł