5.10.2023 pasjonaci anatomii z klas 2fn,2tn,2en,2bfn pod opieką pań B.Kowalczyk i A.Mazgaj  podziwiali wystawę dra. Gunthera von Hagensa, twórcy metody plastynacji.

Ekspozycja jego autorstwa jest najliczniej odwiedzaną wystawą wszechczasów. Uczniowie naszej szkoły mieli możliwość poznać tajniki i potencjał ludzkiego ciała oraz dowiedzieć się, jak zachować witalność oraz pełnię sił przez długie lata. Niesamowitym doświadczeniem było przyglądanie się zmianom zachodzącym w ludzkim ciele -od poczęcia, po starość- a przełożenie wiedzy podręcznikowej w praktyczną naukę anatomii dla uczniów stała się ogromną wartością. 

Dreszcz emocji wzbudzał fakt, że wystawę tworzą autentyczne ludzkie ciała. 160 eksponatów tej wystawy jest prawdziwych. Dawcy za życia zgodzili się by ich ciała przekazać na rzecz Instytutu Plastynacji w Heidelbergu. Nie sposób opisać emocji na widok prawdziwego serca , czy chorych płuc palacza w porównaniu ze zdrowym. Ciała dawców wystawy ukazane były w codziennych czynnościach – ktoś grał w szachy, ktoś na saksofonie, a po drugiej stronie odbywał się mech rugby. 

Body Worlds z całą pewnością zmienia spojrzenie na samych siebie , uwypukla wyjątkowość i kruchość własnego ciała, jednocześnie motywując do większej dbałości o nie. 

Miłym zaskoczeniem była informacja, iż jedna z kluczowych scen filmu Jamesa Bonda-Casino Royale rozegrała się na wystawie, której uczestnikami byli uczniowie KOTARBINA.

Beata Kowalczyk