W dniach 25 – 29.09.2023r grupa uczniów z klas turystycznych (4etn i 5tn) wraz z opiekunami: panem Wojciechem Stankiem i panią Justyną Kutyłą udała się na niesamowitą międzynarodową przygodę – trekking w Karpaty Rumuńskie do miejscowości Rimetea – wioska w Siedmiogrodzie (miejscowość wpisana na listę UNESCO), która stanowiła bazę wypadową w góry.

Wyjazd finansowany był ze środków UE, w ramach projektu HIKEWAYS – ERASMUS +. Międzynarodowa grupa polsko – rumuńsko – słoweńska wraz z opiekunami wędrowała szlakami na Świętą Skałę Szeklerów – ta niewątpliwa piękność o wysokości 1128 m góruje nad osadą
Rimetea. Warto wspomnieć, że ze względu na budowę i położenie oferuje nam rzadkie zjawisko dwukrotnego wschodu Słońca.
Kolejnego dnia oprócz Kopalni Soli – Salina Turda udaliśmy się na wycieczkę pieszą wąwozem Turda – kanion rozciąga się na długości ok. 1300 m, a to, co stanowi jego największą atrakcję to 200-300 m ściany skalne.
Niewątpliwą atrakcją był również trekking do Scarita Belioara – to rezerwat w Górach Muntele Mare, ma powierzchnię 450 hektarów i obejmuje spektakularne formacje skalne i jaskinie. Skaliste szczyty wznoszą się tutaj na wysokość często przekraczającą 1300 m, a najwyższy z nich to Scărita o wysokości 1382 m n.p.m., drugi charakterystyczny szczyt to Plaiului 1371 m n.p.m.

W trakcie wyjazdu oprócz wędrówek po wymagających szlakach Karpat Rumuńskich organizowane były liczne animacje wieczorne. Nauczyliśmy się tańców rumuńskich; robić rękodzieło w stylu rumuńskim; piec chleb w tradycyjnym piecu; zabaw i animacji słoweńskich, rumuńskich i polskich.

Odwiedziliśmy również Kopalnie soli w Turdzie – jedną z największych i najstarszych kopalni w Europie – Salina Turda. W kopalni znajduje się Komnata Echa, gdzie wykrzyczane przez naszą grupę rumuńsko – słoweńsko – polską słowo „CORN” rozbrzmiewało przez 27 sekund; Komnatę Salina – jest ona tak ogromna, że mieści w sobie m.in. amfiteatr, diabelski młyn, pole do minigolfa, tory do kręgli i plac zabaw, a także podziemne słone jezioro, po którym można przepłynąć wypożyczoną łódką. W doskonałych humorach, z bagażem doświadczeń, z praktycznym zastosowaniem angielskiego oraz z nowymi międzynarodowymi znajomościami chcemy się podzielić fotorelacją z naszej tygodniowej eskapady.

Z turystycznym pozdrowieniem
Justyna Kutyła
Fotorelacja: Wojciech Stanek