14 czerwca 1940 r. Niemcy skierowali z więzienia w Tarnowie do obozu Auschwitz grupę 728 Polaków. Wśród nich byli żołnierze kampanii wrześniowej, członkowie podziemnych organizacji niepodległościowych, gimnazjaliści i studenci, a także niewielka grupa polskich Żydów. Data ta uznawana jest za początek funkcjonowania obozu. Decyzją Sejmu RP 14 czerwca obchodzony jest jako Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady.

W celu uczczenia pamięci ofiar tych wydarzeń i przy dużej pomocy technicznej Pana Wojciecha Stanka wzięliśmy udział w nagraniu filmu – wersji wideo książki autorstwa dyrektora Muzeum Auschwitz dr. Piotra M. A. Cywińskiego „Początki Auschwitz w pamięci pierwszego transportu polskich więźniów politycznych” .

W filmie świadectwa ocalałych przeczytane zostały przez uczniów z całej Polski, w tym z naszej szkoły. (minuta 39:35)  Oprócz młodzieży fragmenty relacji przeczytali także wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. dr hab prof. Piotr Gliński, minister w Kancelarii Prezydenta RP Wojciech Kolarski oraz autor książki dr Piotr Cywiński.

http://www.auschwitz.org/muzeum/aktualnosci/historia-pierwszego-transportu-polakow-do-auschwitz-opowiedziana-glosami-mlodego-pokolenia,2215.html

Premiera filmu odbyła się w mediach społecznościowych Muzeum Auschwitz 14 czerwca o godzinie 12.00 – w momencie rozpoczęcia na terenie Miejsca Pamięci państwowych obchodów rocznicowych.

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia nagrania. Wspomnienia więźniów pomagają zrozumieć to, co działo się za drutami kolczastymi obozu nie z perspektywy faktów, dokumentów oraz statystyk, ale z perspektywy ludzi wepchniętych w brutalny świat odczłowieczenia i nienawiści.

 

D. Kwiecińska

M. Cieślak