Budowlańcy lubią się uczyć praktycznie!

Opublikowano: poniedziałek, 14, październik 2019

Jak już informowaliśmy tegoroczne obchody Dnia Budowlańca trwały dwa dni.  25 i 26 września 2019 r. uczniowie klas: 4b,3b,2b,1b wzięli udział w wyprawie zawodoznawczej, której głównym celem było doskonalenie wiedzy połączone z obserwacją wytwarzania materiałów budowlanych w warunkach rzeczywistych.

 

W pierwszym dniu, uczniowie poznali technologię produkcji cementu portlandzkiego w największej w Europie cementowni „Górażdże” znajdującej się w miejscowości Chorula na Opolszczyźnie.  Cementownia jest częścią koncernu  Heidelberg i posiada dwa 70 metrowe piece obrotowe do wypalania klinkieru w temperaturze 1450 °C oraz 4 młyny do jego mielenia. Uczniowie wizytując teren zakładu mogli  dowiedzieć  się, że proces produkcji stosowany z przedsiębiorstwie jest w pełni zautomatyzowany i podczas jego przebiegu utylizuje się opony samochodowe  oraz śmieci.

Drugiego dnia - w skansenie uczniowie rozpoznawali charakterystyczne konstrukcje budynków wsi opolskiej i  poznali  sposób ich wznoszenia. Lekcję w skansenie poprowadził nauczyciel  budownictwa z naszej szkoły mgr inż. Krzysztof Szczygieł.  Tego samego dnia, budowlańcy wyposażeni w kamizelki odblaskowe, w asyście przewodnika  zwiedzali firmę "Braas" w Opolu- wiodącego producenta dachówki cementowej w Polsce.  Wysłuchali  prezentacji  multimedialnej nt. wyrobów - nowości, które firma aktualnie wprowadza na rynek, zapoznali się z zasadami pracy zespołu kontroli produktu, dowiedzieli  się, jakie nowe maszyny i urządzenia sterowane numerycznie wykorzystuje "Braas". 

W obu firmach uczestnicy wyprawy zawodoznawczej mogli się przekonać jak ogromne znaczenie odgrywają zasady bhp , których bezwzględnie przestrzegają czołowi producenci branży budowlanej w Polsce.  Oczywiście to nie jedyne doświadczenie, jakie zdobyli nasi budowlańcy – już sama możliwość wejścia na teren zakładu,  przestrzeń , wielkość całej inwestycji, warunki pracy robiły wrażenie i zapadły w pamięć. Bo przecież budownictwo nie ogranicza się tylko do domu jednorodzinnego!!!

Tekst i foto:  A. Łokcik- Szczygieł i K. Szczygieł

Miejsca naszych praktyk

Jakość powietrza

Wyszukaj na stronie