Wycieczka szkolna klasy 4F - lekcja w Muzeum Narodowym w Krakowie i spektakl w teatrze "Bagatela"

Opublikowano: czwartek, 06, grudzień 2018

Wycieczka odbyła się 4 grudnia 2018r. Opiekunami były : Pani Jolanta Nowak oraz Pani Krystyna Pyzio.

 

Na  początku udaliśmy się do Muzeum Narodowego , gdzie odbyła się lekcja dotycząca opisu i analizy  współczesnego dzieła sztuki. Jako pierwszy analizowaliśmy obraz Tadeusza Kantora pt."Ambalaż Hołdu pruskiego " .Później, podzieleni na grupy, musieliśmy samodzielnie opisać  obraz. Każda grupa analizowała  inne dzieło . Były to między innymi : "Szermierka" Leona Chwistka , "Emballage..." Tadeusza Kantora , rzeźba Abakanowicz "Przyjaciele" , Jonasza Sterna " Los węgorzy". Lekcja ta była dla nas bardzo przydatna , wielu z nas podszkoliło przed  maturą swoje umiejętności opisywania dzieła sztuki ,,analizy funkcjonalnej i sztuki interpretowania  niełatwych w odbiorze dzieł.

Po emocjonującej lekcji udaliśmy się na wystawę wszechstronnej  sztuki Stanisława Wyspiańskiego. Zobaczyliśmy tam jego obrazy , szkice, rzeźby, witraże, meble,  projekty scenografii oraz makietę przedstawiającą imponującą propozycję przebudowy Wawelu czyli Akropolis. Dotychczas wiele z tych dzieł było nam znanych jedynie z książek. Niesamowitym przeżyciem było zobaczenie ich z bliska. Ogromne wrażenie robiły również piękne projekty witraży : "Polonia", kontrowersyjny, jak na owe czasy,  cykl" Poczet królów polskich".  Na ścianach ekspozycji można było przeczytać cytaty z dramatów, listów...

Około godziny 16 zaczęła się sztuka w teatrze "Bagatela" pt: "Szalone nożyczki". Cała grupa zajęła miejsca w dwóch pierwszych rzędach ,dzięki czemu mogliśmy dokładnie zobaczyć grę aktorów .Była to wspaniała komedia kryminalna , która spowodowała , że wielu z nas śmiało się  do łez.  Bardzo spodobało nam się to , że zakończenie spektaklu zależy od decyzji  publiczności i to ona odpowiada na pytanie: Kto zabił?.  Gra aktorska była bardzo dobra. Wszyscy  perfekcyjnie odegrali powierzone im role. Publiczność była zachwycona i po zakończonej sztuce obdarowała artystów wielkimi brawami.  Gdy wyszliśmy z teatru, długo dyskutowaliśmy o spektaklu i wymienialiśmy się między sobą wrażeniami.

Wycieczka  była wspaniała. Nauczyła nas wielu nowych i przydatnych umiejętności . Zainteresowała nas również teatrem, co spowodowało , że wielu z nas zapragnęło częściej odwiedzać Kraków  . Wyjazd ten był bardzo udany. Była to okazja do spędzenia wspólnie czasu i zdobycia nowych wspomnień , które na długi czas pozostaną w naszej pamięci.

Tekst: Ola Kaniewska

Zdjęcia: Patrycja Bryja

Miejsca naszych praktyk

Jakość powietrza

Wyszukaj na stronie