„Panie Herzog – Polska Powstaje!” („Kotarbin” w stulecie niepodległości)

Opublikowano: poniedziałek, 12, listopad 2018

Ta ostatnia niedziela z pewnością przejdzie do historii, z racji wielości obchodów, uroczystości, z okazji stulecia niepodległości Naszej Ojczyzny.

Także w naszej małej lecz przepełnionej patriotyzmem mieszkańców miejscowości, można było w sposób

godny spędzić ten czas i uczcić to niezwykle ważne wydarzenie, które zdarza się wszak raz na sto lat… Na wysokości zadania stanął też nas stary poczciwy „Kotarbin” – czyli Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Andrychowie z panem dyrektorem Tomaszem Bizoniem na czele. Choć obchody w naszej szkole nie dobiegły jeszcze końca i w najbliższych dniach organizować będziemy dla naszych uczniów wiele wydarzeń o charakterze patriotycznym to na jedno z nich chciałbym zwrócić szczególną uwagę…

Jako że było to wspólne przedsięwzięcie uczniów i nauczycieli tej szacownej andrychowskiej placówki, jako, że przeznaczone nie tylko dla szkoły, ale i dla mieszkańców osiedla, parafii św. Stanisława, Andrychowa i okolic…

             Projektem owym było wystawienie sztuki opowiadającej o początkach niepodległości w Andrychowie. A fakt ten nierozerwalnie jest związany z osobą pana Józefa Herzoga, legionisty, który wraz z trójką swoich braci walczył na różnych frontach I wojny światowej o wolną Polskę. Sztuka powstała na zamówienie Towarzystwa Miłośników Andrychowa w osobie pani Marii Skrzypiec i pierwotnie miała to być jedynie inscenizacja przedstawiająca scenę rozbrojenia żandarmerii austriackiej, która miała być odegrana na otwarciu wystawy TMA w stulecie niepodległości w Andrychowie. Zadania tego podjęła się nasza nieoceniona bibliotekarka szkolna, prawdziwy „wulkan pomysłów”, pani Krystyna Pyzio wraz z naszą charyzmatyczną doradczynią zawodową panią Katarzyną Kocembą i moją skromną osobą.

            Po przeczytaniu (z wypiekami na twarzy ;), pamiętnika Herzoga zatytułowanego „Krzyż Niepodległości”, dosyć szybko doszliśmy do wniosku, że scen mogłoby być więcej i że warto byłoby pokazać losy wszystkich braci Herzogów, tak zasłużonych w historii naszego miasta. W rezultacie powstała niemal godzinna sztuka – wspólne dzieło uczniów i nauczycieli szkoły ze Starowiejskiej. Wersja „demo” swoją premierę miała już na miesiąc przed obchodami na uroczystym otwarciu niepodległościowej wystawy TMA dnia 11 października 2018 roku. Odegraliśmy wtedy scenę spotkania głównego bohatera z Piłsudskim, spotkania z profesorem Gerhardem (nauczycielem historii Józefa Herzog) – obie w mistrzowski sposób odegrane przez naszego ucznia z klasy 1ts Jakuba Krupnika. W rolę tytułową wcielił się Kamil Pasternak z 3d – informatyk, ale i znakomity tancerz i jak się okazało aktor – jednym słowem człowiek – orkiestra! Ponieważ wersja „demo” zyskała bardzo przychylne recenzje zarówno specjalistów z historii naszej „Małej Ojczyzny” jak i przybyłych podówczas władz miejskich, więc postanowiliśmy „pójść za ciosem” i przedstawić szerszej publiczności pełnej wersji sztuki w międzyczasie pracowicie napisanej przez panią Krysię.

          Próby odbywały się początkowo w bibliotece szkolnej naszego Zespołu w bardzo komfortowych warunkach gdyż nie chwaląc się nasza biblioteka prócz znakomitych księgozbiorów jest świetnie wyposażonym, wygodnym i wyjątkowo przyjaznym miejscem, niemniej jednak praktyki zawodowe i ambicje uczniów, którzy równocześnie chcieli być i na próbie i na lekcji ;) sprawiały, że trzeba było odgrywać bądź pojedyncze scenki bądź doraźnie zastępować nieobecnych aktorów. I tu nieocenioną okazała się być pani Kasia, grająca rolę ciotki Wiktorii, a wobec absencji części grających odgrywająca w znakomity sposób i z zaangażowaniem niemal wszystkie brakujące role. Śmiechu było co niemiara i nieoficjalnie jest pomysł na wersję w której wszystkie role odegra ciotka Wiktoria ;) A tak poważnie to wielki talent i cóż za emisja głosu… W każdym razie cieszymy się że pani Kasia pracuje z nami ;)

           No i nadszedł długo wyczekiwany jubileuszowy listopad. Próby za zgodą księdza proboszcza przeniosły się do auli kościoła pw św. Stanisława w Andrychowie, panie Krystyna i Katarzyna w czarodziejski wręcz sposób pozyskiwały różne elementy dekoracji, a dodatkowo nasza pani reżyser zadbała o wierność prezentacji przedstawiającej nasze miasteczko sto lat temu…

          Premiera odbyła się 9 listopada zaraz po ognisku patriotycznym w naszej szkole.

Jako pierwsi spektakl obejrzeli uczniowie klas młodszych – na pochwałę zasługuje to, że przez cały czas trwania sztuki panowała idealna cisza i można domniemywać, że ta swoista lekcja historii na długo pozostanie w pamięci.

         11 listopada, w niedzielne popołudnie, odbyło się przedstawienie dla miasta. W auli niemal wszystkie miejsca zostały zapełnione, więc i większy stres dla młodych aktorów, ale dosyć szybko się okazało, że przy tak przychylnej uwadze publiczności kolejne sceny przychodziły w sposób naturalny tak jakby spektakl był grany już po kilkadziesiąt razy. Tą główną premierę zaszczycił prezes TMA pan Andrzej Fryś oraz księża z proboszczem parafii Wieprz księdzem Piotrem Wróblem na czele, kandydat na burmistrza pan Maciej Kobielus, dyrektorzy okolicznych szkół i mieszkańcy osiedla, Andrychowa, ale także z okolic naszej miejscowości i gminy bo uczniów mamy i z Kęt i z Bulowic, Głębowic… i tam też dotarła wieść o spektaklu. Całość znakomicie podsumował dyrektor naszej szkoły pan Tomasz Bizoń, który osobiście na koniec przedstawił wszystkich grających wśród których znaleźli się uczniowie klasy 1de( tzw Demonki Morawskiego;):Krzysztof Bednarz, Jan Danioł, Dominik Dyrcz, Jakub Filipek, Jakub Gagracz, Kacper Gawęda, Justyna Pękala i Renata Siwek, z klasy 1ts prócz w/w  znakomitego Jakuba Krupnika, równie znakomity Jan Samborski w wirtuozerski sposób grający rolę Franciszka – brata głównego bohatera. Wystąpili również uczniowie klas starszych – oprócz wspomnianego już odkrywającego swe aktorskie powołanie ;) Kamila Pasternaka, Dawid Ścibik z klasy 3f (nawiasem mówiąc znakomity multiinstrumentalista z naszej szkoły) tu we wspaniały sposób grający austriackiego żandarma oraz słynny biblioteczny Wunderteam pani Krystyny w osobach Małgorzaty Gawędy, Aleksandry Pomietło, Michała Kręciocha i Jakuba Pękali – wszyscy z klasy 4s. Należy tu podkreślić genialną rolę ojca głównego bohatera odegraną przez Małgorzatę i wzruszająco zagraną rolę Marysi Sworzeń – pierwszej miłości Józefa Herzoga, odtworzonej przez Olę. Co do mnie ograniczyłem się do roli starszego pana Herzoga wspominającego czasy swej młodości, roli dość statycznej, która jednak bardzo mi pasowała z racji mego zaawansowanego wieku ;)

       Dziękujemy: Księdzu Proboszczowi parafii św. Stanisława w Andrychowie za życzliwość, reklamę i przede wszystkim udostępnienie nam klimatycznej auli w dolnym kościele, państwu Andrzejowi Frysiowi i Marii Skrzypiec z TMA za inspirację i panu Dyrektorowi Tomaszowi Bizoniowi za życzliwość i wspieranie tego jakby nie było wielomiesięcznego przedsięwzięcia J

Olgierd Morawski

fot. W. Stanek

Miejsca naszych praktyk

Jakość powietrza

Wyszukaj na stronie