Procedury funkcjonowania CKZiU w Andrychowie w czasie epidemii

Opublikowano: czwartek, 03, wrzesień 2020
wytyczne

Regulamin / procedury funkcjonowania CKZiU w Andrychowie w czasie epidemii od 1 września 2020 r. (na podstawie wytycznych MEN, MZ i GIS dla publicznych i niepublicznych szkół i placówek od 1 września 2020)

Organizacja zajęć w CKZiU w Andrychowie:

 

 

  • Do szkoły może uczęszczać uczeń bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych oraz gdy domownicy nie przebywają na kwarantannie lub w izolacji w warunkach domowych. Posiada założoną maseczkę i/lub przyłbicę. 
  • Uczniowie pełnoletni, którzy nie posiadają założonych maseczek i/lub przyłbic, nie zostaną wpuszczeni do budynków szkoły.
    Uczniowie niepełnoletni, którzy nie posiadają założonych maseczek i/lub przyłbic, zostają skierowani do izolatorium i przebywają tam do czasu odebrania ich przez rodziców / opiekunów prawnych lub dostarczenia maseczki i/lub przyłbicy (należy telefonicznie powiadomić o tym rodziców / opiekunów prawnych).
  • Przy wejściu do obu budynków szkoły jest zamieszczona informacja o obowiązku dezynfekowania rąk oraz instrukcja użycia środka dezynfekującego. Wszyscy wchodzący mają obowiązek dezynfekcji rąk. Przy wejściu do każdej sali należy również dezynfekować ręce.
    Na terenie szkoły obowiązuje noszenie maseczek lub przyłbic. Uczeń może ściągnąć maseczkę po zajęciu miejsca w sali.
    Obowiązują podstawowe zasady higieny: częste mycie rąk, ochrona podczas kichania
    i kaszlu oraz unikaniedotykania oczu, nosa i ust.
  • Zaleca się codzienne mierzenie temperatury przed wyjściem do szkoły.
  • Wejście do szkoły osób z zewnątrz zostaje ograniczone do niezbędnego minimum (obowiązuje je stosowanie środków ochronnych: osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk, tylko osoby bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych).
    Każde wejście zostanie odnotowane w „dzienniku wejść i wyjść ze szkoły”, przez wyznaczoną osobę. Za prowadzenie rejestru odpowiedzialny jest Kierownik gospodarczy / Woźny szkoły – Węglarz Marek.
  • Jeżeli pracownik szkoły zaobserwuje u ucznia objawy mogące wskazywać na infekcję dróg oddechowych, w tym w szczególności gorączkę, kaszel, uczeń ten zostanie umieszczony
    w odrębnym pomieszczeniu – izolatorium, zapewniając min. 2 m odległości od innych osób,
    i niezwłocznie zostaną powiadomieni jego rodzice/opiekunowie o konieczności odebrania ucznia ze szkoły.
  • Wszyscy są zobowiązani do zachowania dystansu społecznego, szczególnie w miejscach wspólnych.
    - przed wejściem do szkoły uczniowie zachowują wymaganą odległość, wchodzą kolejno do szkoły dezynfekując ręce i przy wejściu zostanie im zmierzona temperatura.
    - w szatniach wf i na warsztatach szkolnych zaleca się korzystanie z tych pomieszczeń
    w mniejszych grupach, w sposób rotacyjny (dokładne wytyczne będą podane przez właściwych nauczycieli).
    - podczas przerw należy unikać gromadzenia się uczniów. O ile pozwalać będą warunki pogodowe, uczniowie wychodzą na plac apelowy.
  • Zostaje zamknięty do odwołania sklepik szkolny.
  • Przedmioty i sprzęty znajdujące się w salach, przybory do ćwiczeń wykorzystywane podczas zajęć należy czyścić lub dezynfekować.
  • Uczeń posiada własne przybory i podręczniki, które w czasie zajęć mogą znajdować się na stoliku szkolnym ucznia lub we własnej szafce. Uczniowie nie powinni wymieniać się przyborami szkolnymi między sobą.
  • W sali gimnastycznej używany sprzęt sportowy oraz podłoga będą umyte detergentem lub zdezynfekowane co najmniej po każdym dniu zajęć. Ponadto podłoga będzie myta w godzinach około południowych.
  • Należy wietrzyć sale, części wspólne (korytarze) co najmniej raz na godzinę, w czasie przerwy,
    a w razie potrzeby także w czasie zajęć.
  • Podczas realizacji zajęć, w tym zajęć wychowania fizycznego i sportowych, w których nie można zachować dystansu, należy ograniczyć ćwiczenia i gry kontaktowe.
  • W przypadku odbywania zajęć w ramach praktycznej nauki zawodu uczniów w szkole
    i u pracodawców podmiot przyjmujący uczniów zapewnia prowadzenie tych zajęć
    z uwzględnieniem przepisów odrębnych dotyczących ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, właściwych dla zakładów pracy oraz wytycznych ministrów właściwych dla zawodów szkolnictwa branżowego, dotyczących poszczególnych branż.
  • Sprzęt i materiały wykorzystywane podczas zajęć praktycznych w szkole należy czyścić i/lub dezynfekować.
  • Uczeń nie powinien zabierać ze sobą do szkoły niepotrzebnych przedmiotów.
  • Ze względu na specyfikę zajęć, ostateczną decyzję o noszeniu maseczki i/lub przyłbicy podczas ich trwania, podejmuje nauczyciel prowadzący te zajęcia.
  • Nie wolno używać klimatyzatorów, do odwołania.
  • Pracownicy administracji oraz obsługi powinni ograniczyć kontakty z uczniami oraz nauczycielami.
  • Zostały ustalone i podane do wiadomości nowe zasady korzystania z biblioteki szkolnej oraz godziny jej pracy, uwzględniając konieczny okres 2 dni kwarantanny dla książek i innych materiałów przechowywanych w bibliotece. Osoba odpowiedzialna – Krystyna Pyzio (bibliotekarz).
  • Zostały ustalone, we współpracy z pielęgniarką środowiska nauczania i wychowania i podane do wiadomości zasady korzystania z gabinetu profilaktyki zdrowotnej oraz godziny jego pracy, uwzględniając wymagania określone w przepisach prawa oraz aktualnych wytycznych m.in. Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia.
    Gabinet będzie otwarty codziennie w godzinach od 8.25 do 16.00.
    Osoba odpowiedzialna – Bożena Lupa (pielęgniarka).
  • W przypadku potwierdzonego zakażenia SARS-CoV-2 na terenie szkoły, dyrektor
    w porozumieniu z powiatowym inspektorem sanitarnym i organem prowadzącym może wprowadzić nauczanie hybrydowe lub zdalne.

Higiena, czyszczenie i dezynfekcja pomieszczeń
i powierzchni

  • Przy wejściu głównym zostały umieszczone numery telefonów do właściwej miejscowo powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej, oddziału zakaźnego szpitala i służb medycznych.
  • Należy dopilnować, aby wszystkie osoby trzecie, w tym rodzice uczniów, wchodzące do szkoły dezynfekowały dłonie lub zakładały rękawiczki ochronne, miały zakryte usta i nos oraz nie przekraczały stref przebywania związanych z celem pobytu.
  • Należy regularnie myć ręce wodą z mydłem.
  • Funkcjonuje monitoring codziennych prac porządkowych, ze szczególnym uwzględnieniem utrzymywania w czystości sal zajęć, pomieszczeń sanitarnohigienicznych, ciągów komunikacyjnych, dezynfekcji powierzchni dotykowych – poręczy, klamek i powierzchni płaskich, w tym blatów w salach, klawiatur, włączników. Nadzór nad monitoringiem prowadzi Kierownik gospodarczy / Woźny szkoły – Węglarz Marek.
  • Przeprowadzając dezynfekcję, należy ściśle przestrzegać zaleceń producenta znajdujących się na opakowaniu środka do dezynfekcji. Ważne jest ścisłe przestrzeganie czasu niezbędnego do wywietrzenia dezynfekowanych pomieszczeń i przedmiotów, tak aby uczniowie nie byli narażeni na wdychanie oparów środków służących do dezynfekcji.
  • W pomieszczeniach sanitarnohigienicznych są wywieszone plakaty z zasadami prawidłowego mycia rąk, a przy dozownikach z płynem do dezynfekcji rąk – instrukcje dezynfekcji.
  • Należy na bieżąco dbać o czystość urządzeń sanitarno-higienicznych, w tym ich dezynfekcję lub czyszczenie z użyciem detergentu.
  • Na terenie szkoły uczniowie i pracownicy, goście muszą używać masek albo przyłbic, rękawic jednorazowych lub dezynfekować ręce. Wyznaczone zostały miejsca/pojemniki do wyrzucania jednorazowych rękawiczek lub maseczek, zostały one odpowiednio  Nadzór nad korzystaniem z w.w miejsc/pojemników pełni Kierownik gospodarczy / Woźny szkoły – Węglarz Marek.

 

Postępowanie w przypadku podejrzenia zakażenia
u pracowników szkoły

  • Do pracy w szkole mogą przychodzić jedynie osoby, bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych oraz gdy domownicy nie przebywają na kwarantannie lub w izolacji
    w warunkach domowych.
  • Zostało wyznaczone pomieszczenie wyposażone w środki ochrony i płyn dezynfekujący
    w którym będzie można odizolować osobę w przypadku zaobserwowania objawów chorobowych. Miejscem wyznaczonym jest sala 44 (parter, „szkolny sklepik”).
  1. Pracownicy szkoły zostali poinstruowani, że w przypadku wystąpienia niepokojących objawów choroby zakaźnej powinni pozostać w domu i skontaktować się telefonicznie z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej, aby uzyskać teleporadę medyczną, a w razie pogarszania się stanu zdrowia zadzwonić pod nr 999 lub 112 albo do stacji sanepidu nr 698926976 i poinformować, że mogą być zakażeni koronawirusem.
  2. W przypadku wystąpienia u pracownika będącego na stanowisku pracy niepokojących objawów infekcji dróg oddechowych powinien on skontaktować się telefonicznie z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej, aby uzyskać teleporadę medyczną.
  3. Obszar, w którym poruszał się i przebywał pracownik z infekcją dróg oddechowych, zostanie poddany gruntownemu sprzątaniu, zgodnie z funkcjonującymi w szkole procedurami.
  4. W przypadku potwierdzonego zakażenia SARS-CoV-2 na terenie szkoły należy stosować się do zaleceń państwowego powiatowego inspektora sanitarnego *.

* Rekomenduje się ustalenie listy osób przebywających w tym samym czasie
w części/częściach podmiotu, w których przebywała osoba podejrzana o zakażenie
i zalecenie stosowania się do wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego dostępnych na stronie https://www.gov.pl/web/koronawirus/ oraz https://gis.gov.pl/ odnoszących się do osób, które miały kontakt z zakażonym.

  • Zawsze w przypadku wątpliwości należy zwrócić się do właściwej powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej, aby odbyć konsultację lub uzyskać poradę.

 

Miejsca naszych praktyk

Jakość powietrza

Wyszukaj na stronie