Koneserzy sztuki są wśród nas
W czwartek 25 stycznia 2018 roku klasa 3bf, a ściślej mówiąc jej część - technicy organizacji reklamy w towarzystwie kilku budowlańców wybrała się do Krakowa, aby doświadczyć estetycznych przeżyć związanych z obcowaniem ze sztuką malarską, architekturą sakralną i muzyką klasyczną.
Uczniowie odwiedzili dwa oddziały Muzeum Narodowego w Krakowie - Sukiennice i Dom Jana Matejki. Sukiennice oprócz funkcji handlowej oferują także możliwość wejścia do Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku. Zwiedza się 3 tematyczne sale wystawowe:
- Sala Oświecenia,
- Sala Michałowskiego,
- Sala wokół Akademii, w której podziwiać można m. in. takie perły malarstwa jak: "Kościuszko pod Racławicami", "Wernyhora" , " Hołd Pruski" -J. Matejki, " Czwórka " - J. Chełmońskiego, "Pochodnie Nerona" - H. Siemiradzkiego, "Szał" - W. Podkowińskiego.
Wizyta w Domu Jana Matejki przy ulicy Floriańskiej 41 była dla uczniów okazją do poznania biografii słynnego malarza i poczucia atmosfery miejsca, w którym żył i pracował.
Jan Matejko urodził się 24 czerwca 1838 roku, jako dziewiąte spośród jedenaściorga dzieci. Pochodził z mieszczańskiej czesko - niemieckiej rodziny. W roku 1852 ( mając zaledwie 14 lat ) rozpoczął studia malarstwa w Szkole Sztuk Pięknych, którą ukończył w 1856, a od 1873 roku pełnił funkcję dyrektora tej szkoły. Jego uczniami byli m. in. J. Malczewski, Mehoffer, S. Wyspiański.
Jan Matejko studiował także na Akademii Sztuk Pięknych w Monachium i będąc tam postanowił zająć się malarstwem historycznym.
W 1864 roku ożenił się z Teodorą Giebułtowską; miał pięcioro dzieci. Zmarł w Krakowie 1 listopada 1893 roku.
Po wizycie w Domu Matejki udaliśmy się na spacer po mieście, podczas którego obejrzeliśmy cztery kościoły wzniesione w czterech różnych stylach architektonicznych - romańskim, gotyckim, renesansowym i barokowym.
Uwieńczeniem pobytu w Krakowie był koncert z cyklu "Musica Ars Amanda", którego wysłuchaliśmy w Filharmonii im. Karola Szymanowskiego. Tematem przewodnim była suita, czyli utwór składający się z tańców do słuchania, jak wyjaśnił nam Wojciech Rodek - dyrygent, dyrektor artystyczny Filharmonii Lubelskiej oraz dyrektor artystyczny Teatru Wielkiego w Łodzi. W programie koncertu posłuchaliśmy Suity "Ptaki" Ottorino Respighiego w aranżacji Mariko Kato na klawesyn i orkiestrę oraz Suity Jazzowej nr 2 Dymitra Szostakowicza.
Opiekunami młodzieży byli: Pani A. Łokcik - Szczygieł oraz Pan K. Szczygieł
Tekst i foto: A. Łokcik - Szczygieł, K. Szczygieł
{gallery} phocagallery/rok_szkolny2017_18/filharmonia_3f{/gallery}